چهل قلم کرمانشاه
1397/11/9 سه‌شنبه در آستانه چهل سالگی انقلاب طرح چهل قلم در استان کرمانشاه برگزار شد؛ آیین تجلیل از «محمد جواد محبت» شاعر برجسته و پیشکسوت کرمانشاهی در آیین چهل قلم کرمانشاه، از شاعر شعر «دو کاج» کتاب فارسی ابتدایی «محمد جواد محبت» در سالن اجتماعات کتابخانه امیرکبیر با حضور مسئولین استانی، شاعران و شاگردان ایشان تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه،  در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی، آیین تجلیل از شاعر برجسته کرمانشاهی «محمد جواد محبت» در راستای طرح «چهل قلم» نهاد کتابخانه های عمومی با حضور معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان؛ سعیده فهیم، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری کرمانشاه؛ فضل اله رنجبر، فرماندار کرمانشاه؛ حجت الاسلام والمسلمین رحیم جعفری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ مهناز فتاحی،  مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان؛ رسول آزادی، مسئول حوزه هنری استان؛ مهدی عبدالمالکی، رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری،  جمعی از هنرمندان، شاعران، پیشکسوتان شعر و ادبیات، جمعی دیگر از مسئولین و علاقه مندان کتاب و کتابخوانی امروز سهشنبه ۹ بهمن ماه در سالن اجتماعات کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در ابتدا گفت: در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی قرار داریم و نهاد کتابخانه  های عمومی تصمیم گرفته است که از چهل نویسنده برجسته کشور با عنوان طرح چهل قلم تقدیر کند.

خونسار در ادامه گفت: ما امروز برای پاسداشت مقام سه مسئله گردهم آمدیم: معلم، شاعر و قلم. سوگند خداوند در قرآن به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است: «ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه نویسند.» 
وی در ادامه با اشاره به سخن رهبر انقلاب بر تاثیرگذاری شعر به عنوان ابزاری کارا برای تبلیغ ارزش‌ها و باورهای دینی و انقلابی سخن گفته‌ و تاکید داشته‌اند، گفت: رشد ادبیات انقلاب، خیلی بیشتر از رشد ادبیات معمولی ما است. شعر متعهد در ایران رشد پیدا می‌کند. انقلاب افقهای جدیدی را در مقابل چشم ما باز کرد و حقایقی را نشان داد و واقعاً شعر را از آن حالت غیرمتعهد خارج کرد.
مدیر کل کتابخانه های عمومی با اشاره به شعر  «آنهایی که مقبولیت عام یافتند، شاعران متعهد بودند،  شاعران متعهد روی کار آمدند، انقلاب را جار زدند و انقلاب را با همین شعر و کتاب های شان به دنیا هدیه دادند» محمد جواد محبت گفت: امیدواریم این شعر متعهد همچنان به ارتقای هویت ایرانی و رشد فرهنگی ما کمک کند.

در این آیین امین شیرزادی، شاعر برجسته کرمانشاهی در مورد استاد محبت چنین گفت: استاد محبت جدای از اینکه شاعر و معلمی برجسته بوده است، سمبل واقعی محبت در کشور است.

دکتر  ابراهیم رحیمی زنگنه، نویسنده، پژوهشگر و استاد دانشگاه، دکتر محبت شخصیتی است که در ایران شناخته شده دانست و گفت: ایشان چهره ای ملی و افتخار کرمانشاه است.

رحیمی زنگنه در مورد اشعاراستاد محبت چنین گفت: او در هر سه قالب شعر کهن، شعر کلاسیک- غزل، غزل روایت دارای برجستگی های خاصی است و در شعر نوجوان صاحب سبک است بطوریکه شعرهای او در کتب درسی نیز به چاپ رسیده است.

حسین احمدی محجوب از شاعران توانمند استان کرمانشاه، با خواندن شعری از محمدجواد محبت درباره ایشان چنین گفت: استاد محبتدر کلاس های درس و محفل های شاعری از ما می خواست که او را عمو جواد صدا کنیم و می‌گفت نگویید استاد، استاد فقط خداست. که این رفتار نشان از تواضع و شخصیت والای این استاد و شاعر بزرگ کرمانشاهی است.

در پایان استاد محمدجواد محبت، شاعر برجسته کرمانشاهی با تشویق حضار به روی سن رفت و در ابتدا شعر آشنای خوب را بمناسبت دعوت ایشان توسط اداره کل کتابخانه های عمومی خواند و گفت: تاب و تحمل این همه ستایش را ندارم، خودم را شایسته این موضوع نمی دانم و این منم که باید زبان به شکر و تشکر بابت این برنامه خوب باز کنم.

وی در ادامه گفت: این آیین های تجلیل نشان می دهد که مردم بی وفا نیستند و در واقع در درجه اول برای خاطرات خودشان احترام می گذارند در درجه دوم شخص را گرامی میدارند.

محبت شاعر شعر خاطره انگیز «دو کاج» گفت: امیدواریم که این شیوه محسن و خوب تجلیل از بزرگان کماکان برقرار باشد و برای دیگر نویسندگان و شاعران برجسته تا زمانیکه زنده هستند این چنین برنامه هایی گرفته شود.

در پایان از استاد محمد جواد محبت شاعر برجسته کرمانشاهی و شعر معروف «دوکاج» با اهدای لوح ویژه چهل قلم نهاد کتابخانه های عمومی کشور از نیم قرن خدمات ارزنده فرهنگی وی تقدیر و  تجلیل شد.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 413