1397/11/18 پنجشنبه بمناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران صورت پذیرفت؛ آیین کتابشناسی و تجلیل از دکتر محمد ابراهیم مالمیر به مناسبت ایام دهه فجر آیین کتابشناسی و تجلیل از دکتر محمد ابراهیم مالمیر در سالن جنبی نمایشگاه چهل سالگی انقلاب اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، اداره کل کتابخانه های عمومی استان با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بمناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران، آیین کتابشناسی و تجلیل از دکتر محمد ابراهیم مالمیر، با حضور معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی؛ حجت الاسلام و المسلمین رحیم جعفری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، نویسنده کتاب، نویسندگان و عموم مردم روز چهارشنبه 17بهمن ماه در سالن جنبی نمایشگاه دستاوردهای چهل سالگی انقلاب اسلامی در استان کرمانشاه را برگزار کرد.

در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین رحیم جعفری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت :20سال است از نزدیک با دکتر مالمیر آشنا هستم و شهادت می دهم که ایشان به عنوان یک پژوهشگر در تمام این سالها در کرمانشاه فعالیتهای شایسته ای داشته است. وی همچنین از شروع فعالیت تألیف دانشنامه کرمانشاه در چندین مجلد خبر داد و گفت: این دانشنامه با همت دکتر مالمیر در این استان انجام خواهد شد.

محد خیاط زنجانی، استاد دانشگاه، در این جلسه پس از بیان چند خاطره از دکترمالمیر گفت: در این سالها شاهد بودم که اساتید و اصحاب اندیشه در شرایط مختلف به نوشته ها و اندیشه های استاد استناد می کردند و این نشان می دهد که مقام علمی ایشان در بین این افراد تأثیر گذار بوده است.

رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی، در این مراسم گفت: در سفر مقام معظم رهبری به کرمانشاه ایشان به نخبگان این استان فرمودند «چهره‌ى حقيقى علمى و هنرى و ادبى كرمانشاه، آنچنان كه بايد، شناخته شده نيست؛ و اين جاى افسوس و دريغ است.». پس از این بیانات دکتر مالمیر آثاری را به عنوان تقدیم به رسم لبیک منتشر کردند. کریمی افزود: کرمانشاه بیشتر به عنوان شهر جوانمردی شناخته می شود اما تحقیقات دکتر مالمیر نشان داده که علاوه بر این کرمانشاه شهر عرفان هم هست.

محمد ابراهیم مالمیر به عنوان سخنران پایانی این مراسم گفت: خود را لایق تقدیر نمی دانم و همین که سبب شدم که این جمع دور هم باشند خوشحالم.

وی گفت: من معتقدم فرد یا ملتی که نتواند خودش را تعریف کند در زاویه حافظه تاریخ گم می شود و کرمانشاه نتوانسته خودش را معرفی کند برای همین تلاش کردم که در این زمینه آثاری را منتشر کنم که برخی چاپ شد ولی برخی از آنها به دلیل بی همتی در استان کرمانشاه و مسئولین هنوز به چاپ نرسیده است.

مالمیر در ادامه گفت: بنده اصطلاح «مکتب ادبی کرمانشاه» را ابداع کردم چون معتقدم ادبیات در کرمانشاه ویژگی های منحصربه فردی دارد. مثلا مقتل سرایی یا تاریخ منظوم انبیاء ویژه وجود دارد. دو انجمن ادبی مطرح کشور همایشی با این نام برگزار کردند و ده ها مقاله علمی در این زمینه نوشته شد اما در کرمانشاه هیچ همایش یا بزرگداشتی برگزار نگردید.

وی همچنین گفت: دکتر شفیعی کدکنی می گوید: کرمانشاه بعد از خراسان، بزرگترین عرفای جهان اسلام را داشته است. من می گویم اگر چه دکتر شفیعی محقق منصفی و بزرگی است ، اما در این باره منصفانه سخن نگفته اند. حقیقت آن است که مثل خیلی از زوایای فرهنگی کرمانشاه که ناشناخته مانده، عرفان و عرفای کرمانشاه نیز مغفول واقع شده اند! بسیاری از عرفای کرمانشاه با هر مذهب فقهی، قطب منطقه ی جبال( چندین استان فعلی ایران و چندین استان عراق امروزی ) بوده اند که از آن جمله اند شیخ الطایفه جنید نهاوندی (بغدادی)، ابوبکر کسایی دینوری ، ابراهیم بن شیبان دینوری و...

این استاد دانشگاه گفت: در علوم انسانی سازوکار دانشگاه ها در خدمت استان نیست بلکه فقط در خدمت ارتقای اساتید است. من پیشنهاد می کنم رساله های دانشگاهی با موضوعاتی در ارتباط با کرمانشاه تصویب شوند این کار بدون هزینه می تواند سهم بسیار زیادی در شناسایی هویت کرمانشاه داشته باشد.

فايلها
222.jpg 88.548 KB
بيشتر
 [PageVisit]