kjk
1397/12/10 جمعه در راستای اجرای مصوبات‌شورای‌معاونین‌نهاد در شهر هرسین برگزار شد؛ کارگاه آموزشی حقوق شهروندی با موضوع «مناسب سازی و تسهیل دسترسی پذیری در مبلمان وفضای شهری برای معلولین» در شهر هرسین چهارمین کارگاه آموزشی حقوق شهروندی با موضوع «مناسب سازی و تسهیل دسترسی پذیری در مبلمان وفضای شهری برای معلولین» از مصوبات جلسه شورای معاونین نهاد، در سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد اسلامی شهرستان هرسین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در راستای اجرای مصوبات جلسه شورای معاونین نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کارگاه یک روزه آموزشی حقوق شهروندی با موضوع «مناسب سازی و تسهیل دسترسی پذیری در مبلمان وفضای شهری برای معلولین»  به همت اداره کتابخانه های عمومی شهرستان هرسین و با مشارکت اداره بهزیستی، روز یکشنبه مورخ ۵ اسفند ۹۷ با حضور روسای اداره بهزیستی شهرستان های هرسین، سنقر و صحنه؛  کارشناسان عمرانی بهزیستی و شهرداری این شهرستانها در سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد اسلامی هرسین برگزار شد.

در این کارگاه نرگس کیانی، کارشناس ارشد روانشناسی؛ مدرس دوره ضمن تشکر از نهاد کتابخانه های عمومی کشور بخاطر حمایت از برگزاری چنین کارگاههای آموزشی به شرح وظایف معاونت های عمرانی در فرمانداری، شهرداری و دیگر ارگان های موظف پرداخت.

وی در ادامه عنوان کرد: کلیه وزارتخانه ها و سازمانها و موسسات و شرکتی دولتی و نهاد های عمومی و انقلابی موظفند در طراحی و احداث ساختمانها و اماکن عمومی، معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد فراهم گردد.

کیانی در ادامه گفت: استفاده کنندگان از صندلی چرخ دار، افراد ناتوان با محدودیت حرکتی،  افراد دارای اختلالات بینایی،  نیمه بینا،  زنان باردار،  کودکان، سالمندان و ... اشخاصی هستند که نیاز به طراحی و مناسب سازی  معابر برای آنها است.

 وی خاطرنشان کرد: در مناسب سازی فقط شهرداری مسئول نیست بلکه آحاد مردم، سازمان‌های عمومی و دولتی و سازمانهای مردم نهاد، بخش خصوصی و دیگر ارگان ها می توانند همکاری و اظهار نظر نمایند.

کیانی بخش هایی از آیین نامه سال ۱۳۸۶ مصوب شده در راستای مناسب سازی معابر را تشریح کرد و گفت: ملاحظات طراحی معماری و ملاحظات ساختمانی از جمله سطوح مبلمان شهری شامل ایستگاههای اتوبوس، باجه بلیط فروشی، نیمکت های که در اماکن تفریحی و عمومی قرار دارند، تلفن های همگانی، آبخوری ها و... و. در این امر بسیار مهم است.

در ادامه مدرس از مدعوین و مسئولین خواست تا پشت تریبن قرار گیرند و پیشنهادات خود را بیان نمایند.

نجفیان، کارشناس عمرانی شهرداری شهرستان هرسین در این کارگاه گفت: باید در طراحی ساختمان های عمومی مصوب شود که مجوز زمانی صادر شود که حتما برای معلولین این مکانهای عمومی مناسب سازی شود

موسوی نماینده جانبازان در این کارگاه ابراز نمود: لازم است اماکن مذهبی شهرستان نیز برای معلولین و افراد دارای محدودیت راه رفتن مناسب سازی شود.

خانم کیانی در انتهای جلسه ابراز کرد: این کارگاه جهت آگاه سازی می باشد و ضوابط را باید مسئولین عمرانی بدانند، به همین خاطر آخر جلسه را به پخش تصاویری از مناسب یا نامناسب بودن معابر و همچنین علائم موجود در پیاده رو و معابر برای معلولین نمایش داده شد

 وی در پایان پیشنهاد نمود اگر نمی‌توانیم زیرساخت های عمرانی را تغییر دهیم یا هزینه ها بالا میباشد می توانیم به کمک تکنولوژی روز و از وسیله های  چون ویلچرهای بالا بر؛ که به پله ها وصل می شود و همچنینرمپ سیار در امکان عمومی و معابر پرتردد استفاده کنیم.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 451