1398/5/14 دوشنبه تحلیل و بررسی رمان کوری: جلسه تحلیل و بررسی کتاب کوری، اثر ژوزه ساراماکو با حضور اساتید دانشگاه تحلیل و بررسی کتاب کوری، اثر ژوزه ساراماکو، با حضور اساتید دانشگاه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و رازی، کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه،جلسه تحلیل و بررسی کتاب کوری، اثر ژوزه ساراماکو با حضور اساتید دانشگاه، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی و رازی، کتابداران و اعضای کتابخانه های عمومی، روز یکشنبه 13 مرداد ماه در محل سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.

گفتنی است در این جلسه امین زارع، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه رازی گفت: ما باید ابتدا نقد مولف داشته باشیم یعنی جهان اندیشه نویسنده و آثار او را بررسی کنیم و با شخصیت نگارنده آشنا شویم تا دیدگاه او را بشناسیم، و بعد آثار او را با نوع بینش آن تطبیق دهیم که این منجر به فهم صحیح از رمان می شود.
در ادامه این جلسه رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، گفت: مهم ترین بخش کتاب حضور در کلیساست که علت بینایی مجدد شخصیتها را باید در آن جست جو کرد. وی گفت فضای بدبینی در ادبیات مدرن بسیار پررنگ تر از ادبیات سنتی ماست. آثاری مانند کوری و بیشعوری شاهد این بدبینی هستند و علت اینکه مخاطبین این نگاه را می پذیرند و دوست دارند این است که جهان امروز را سرشار از مشکلات می دانند.
سارا طهماسبی، یکی از منتقدین فعال در حوزه کتاب، هم گفت: منجی داستان زنی جاافتاده و اهل محبت و به‌دور از خودخواهی‌های است اما از کنار نفی نقش مادر در این داستان نمی‌توان به‌راحتی عبور کرد. زنان داستان هیچ‌کدام مادر نیستند به جز دختر با عینک‌دودی که حس مادرانه‌ای به پسرک لوچ پیدا می‌کند و آن‌هم در پایان با عشق پیرمرد یک‌چشم رنگ می‌بازد! مادر پسرک هم که همان ابتدای داستان سربه‌نیست می‌شود تا دیگر از مادر، همان نماد عاطفه و احسان بی‌مرز، نشانی برجا نماند.      
ونوس قادری کارشناس امور کتابخانه ها ضمن نقل مطالبی از دیگر آثار ساراماگو گفت: تحلیل من از کتاب این است که ساراماگو به دنبال معنویت و حتی نگاه مذهبی است و در کتاب گرچه در ابتدا شمایل کلیسا کور هستند اما توسط یکی از شخصیتها مانع برداشته می شود.   
در ادامه این جلسه در خصوص پرسش های مهم پیرامون اثر بحث و گفت و گو میان اساتید و حضار انجام شد.    
گفتنی است این برنامه با همکاری مشترک کانون اندیشه دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار گردید.   

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 96