1398/6/14 پنجشنبه توسط اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه: برای اولین بار مستندتئوریسین خشونت در کرمانشاه اکران و نقد شد اکران مستند تئوریسین خشونت و تحلیل کتاب دیدار فرهی و آخرالزمان در کتابخانه عمومی امیرکبیر با همکاری خانه مستند انقلاب اسلامی (وابسته به سازمان اوج) برگزار و مورد نقدو بررسی قرارگرفت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، جلسه نقد و بررسی مستند؛ تئوریسین خشونت و بازخوانی کتاب «دیدار فرهی و فتوحات آخرالزمان»به مناسبت سالگرد شهادت شهید مدافع حرم؛ محمدحسین علیخانی، با حضور خانواده شهید، اساتید دانشگاه، هنرمندان، مدیران و عموم مردم، در روزچهارشنبه 13شهریورماه در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی امیرکبیرکرمانشاه، با همکاری سازمان اوج و اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.
گفتنی است؛ این مستند به بررسی و دیدگاه های فردید،که یک فیلسوف شفاهی شناخته می شد می پردازد و در این جلسه پس از اکران مستند، میز نقد و بررسی آرای سیداحمد فردید و مستند وکتاب مربوط به آن آغاز شد.
در ابتدا رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه واستاد دانشگاه، گفت این برنامه به یاد شهید مدافع حرم؛ محمدحسین علیخانی برگزار می شود و سوال اساسی این است که چرا شهید علیخانی فردید را تبلیغ می کرد؟ وی همچنین ادامه داد: این پرسش را طور دیگری می توان مطرح کرد؛ که چرا جریان انقلابی یک فرد ظاهراً غیرانقلابی را تبلیغ می کرد؟
رضا کریمی در پاسخ به این پرسش گفت: به طور خلاصه باید بگوییم که فردید در جریان فکری معاصر بسیار تأثیرگذار بود، بهتر است بگوییم فردید همان کسی است که اصطلاح غرب زدگی را به جلال آل احمد یاد داد و سال 58 گفت؛ سروش این انقلاب را به انحراف می کشاند و شهید آوینی از فضای فکری که او شروع کرد به شدت تأثیر گرفت.
کریمی در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: فردید فیلسوف شفاهی بود و یادم هست آن شهید برای شناخت صحیح فردید در حال پیاده سازی سخنرانی هایش بود اما مرحوم محمد مددپور؛ کتاب دیدار فرهی و فتوحات آخرالزمان را منتشر کرد و شهید علیخانی که هدفش را کس دیگری محقق کرده بود کارش را متوقف کرد. انتشار این کتاب دوباره فردید را مطرح کرد. جملات صریح او علیه روشنفکران دوباره مجادلات را داغ کرد.
کریمی استاد داتشگاه، و معاون اداره کل کتابخانه ها ادامه داد: مستند تئوریسین خشونت، در یک بخش خود به این موضوع پرداخت که آیا واقعا اتهام خشونت گرا بودن به فردید وارد است؟ ولی در کل این اثر تقسیم بندی مهمی داشت و به چند نکته مهم پرداخته بود که عبارتند از: مسئله غرب زدگی، شفاهی بودن فردید، جلال آل احمد، یهودیت، نظریه پردازی و فیلسوف بودن فردید، رابطه او با انقلاب، جدال با سروش.
وی افزود: ضعف مستند این بود که این تقسیم بندی واضح نبود و مشکلات صوتی و عدم کیفیت برخی از صداها در مستند این ابهام را بیشتر کرد.
محمد مهدی حاتمی، دکتری فلسفه غرب و استاد دانشگاه در این جلسه گفت: اشتباه مخالفان فردید این بود که اخلاق فردید را دلیلی بر جدی نگرفتن نظام اندیشگی نشان دادند. وی ادامه داد: درک مفهوم غرب زدگی از نظر فردید بسیار مهم است. غرب زدگی یعنی تقابل با هستی. این تقابل سه اشکال دارد: رابطه انسان با هستی را اصیل می پندارد و دیگر رابطه ها را انکار می کند و نیز موجب تصرف در طبیعت می شود.
این استاد دانشگاه ادامه داد: نقد غرب در نظر فردید برخورد عملی و حذف و حمله به روشنفکران نیست بلکه نقد غرب در نظر او برقراری نسبتی غیر از نسبت جدایی و تقابل با هستی است و به نظر فردید این نقد از عهده متفکران و هنرمندان بر می آید.

افشین احمدپور، پزشک و پژوهشگر مسائل دینی، دیگر سخنران این جلسه بود و گفت: عبدالکریم سروش در حق فردید بی انصافی کرد و نسبتهای ناروایی از جمله تئوریسین خشونت به او وارد نمود.
وی همچنین در خصوص کتاب «دیدار فرهی و فتوحان آخرالزمان» گفت: این کتاب در چاپ اول خود نیاز به ویرایش اساسی دارد.
وی همچنین خاطر نشان کرد: شفاهی بودن یک متفکر ایراد اساسی نیست افرادی مانند مصطفی ملکیان نویسنده، هم در نوشتن ضعف دارند ولی مانند فردید به این مسئله متهم نمی شوند که چون از نقد آرای خود می ترسند نمی نویسند.
 احمدپور در ادامه سخنان خود در خصوص مستند اکران شده در این جلسه افزود: این اثر تداوم و هماهنگی صوتی نداشت و پیشنهاد می کنم در برخی موارد مخصوصاً در بیان سخنان خود فردید زیرنویس درج شود.
وی ادامه داد: جای برخی افراد مانند سیاوش جمادی وبیژن عبدالکریمی در این مستند خالی بود.
گفتنی است مستند تئوریسین خشونت اخیراً توسط خانه مستند انقلاب اسلامی (وابسته به سازمان اوج) رونمایی شده استدراین مستند در مدت 80 دقیقه به زندگی متفکر معاصر ایرانی، سید احمد فردید، می پردازد و کارگردان اثر تلاش داشته تا مخاطبان را با نوع تفکر و انگارههای اندیشهای فردید آشنا کند.بيشتر
 [PageVisit]