رونمایی

image_2018_11_22-12_52_13_118_b2n.JPG
1397/9/1 پنجشنبه به مناسبت هفته کتاب و هفته بسیج صورت پذیرفت؛ آئین رونمایی از کتاب «در اندرون غوغا» اثر: امیر کرم به مناسبت هفته کتاب و هفته بسیج، مراسم رونمایی از کتاب «در اندرون غوغا» با حضور مدیران و مسئولین کرمانشاهی، نویسنده کتاب وجمعی از هنرمندان عصر ۳۰ آبان ماه ۹۷ در سالن اجتماعات کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.  به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، آئین رونمایی از کتاب «در اندرون غوغا» اثر: امیر کرم؛ به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان با همکاری ستاد مردمی در امتداد روح الله، با حضور سید حجت‌اله موسوی اجاق، عضو شورای اسلامی شهر کرمانشاه؛  امیر کرم، نویسنده کتاب، مسئولین و فرماندهان بسیج هنرمندان و جمعی از اساتید دانشگاه، فعالان فرهنگی و هنری، عصر روز چهارشنبه ۳۰ آبان ماه ۹۷ در سالن اجتماعات کتابخانه امیرکبیر برگزار شد.

در ابتدای این مراسم اکبر ویسمرادی، عضو هیئت علمی دانشگاه و ویراستار علمی ادبی کتاب؛  در خصوص کتاب گفت: این اثر در سه جلد منتشر شده است و در دفتر نخست، ۳ عنوان نمایشنامه در قالب سبک مینیاتور و ۵ عنوان نمایشنامه در قالب سبک مکتب عاشورایی  و یک عنوان در قالب نمایش خیابانی ارائه میگردد و در دفتر دوم ۱۰ عنوان نمایشنامه در قالب کلاسیک جمع آوری شده است.

وی در ادامه با اشارهبه اینکه نمایشنامه های این اثر حاصل فعالیتهای ۳۰ ساله آقای کرم است، گفت: برخی از نمایشنامه ها توسط هنرمندان واحد نمایشی شهید آوینی بر روی صحنه اجرا شده است.

ویسمرادی ضمن تحلیل برخی دیالوگهای نمایشنامه ها در ادامه گفت: دو سبک مینیاتور و سبک مکتب عاشورایی توسط آقای کرم به عنوان سبک جدید تئاتر به جامعه هنری معرفی شده است.
در ادامه هاشم پورمحمدی، رئیس انجمن تئاتر بسیج استان و نایب رئیس هیئت مدیره انجمن هنرهای نمایشی؛  دیگر سخنران این جلسه در وصف شخصیت نویسنده و روش تربیتی او با شاگردان نمایش سخنانی را ایراد کرد.

سعید ذبیحی، نویسنده، کارگردان و پیشکسوت تئاتر خیابانی؛  در خصوص سوابق هنری نویسنده از قبل از انقلاب نکاتی را بیان نموده و گفت: آثار نمایشنامه ای آقای کرم بیش از موارد مذکور در کتاب «در اندرون غوغا»  است و برخی نمایشنامه ها نزد من موجود است که باید به عنوان جلد بعدی به چاپ برسند.
رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی ومدرس دانشگاه، در ادامه برنامه گفت: شهید آوینی وقتی درباره هنر تفکر میکرد و مینوشت، دقت داشت تا تمایز و تفاوت بین هنر غربی و هنر دینی را بفهمد،  برخی از هنرمندان ما به این تفاوت توجه نمیکنند، ولی آقای کرم این مسئله را محور فعالیت خود قرار داد.

کریمی افزود: نویسنده کتاب «در اندرون غوغا» نمونه‌ای از تلاش برای ارائه سبک جدیدی در نمایش است،  این جدید بودن فقط در محتوا نیست بلکه در فرم هم اتفاق افتاد است.
وی در ادامه گفت: فکر می کنم این نمایشنامه ها قابلیت تفسیر دارند و میشود چند دقیقه در مورد آنها اندیشه کرد،  به عنوان مثال: «نمایشنامه ادیپ شهریار تلاش می کند پایان یک اسطوره مشهور یونانی که روانشناسان و فیلسوفان غربی در تحلیل شخصیت انسان از آن بهره برده اند را تغییر بدهد و بگوید انسان فقط همان نیست که در منظر فلسفه غرب دیده می شود.» مثال دیگر، در نمایشنامه «قفل، رمز، راه اندازی» اصطلاحات سیاسی فکری مثل ایده آلیست، رئالیته وسکولاریسم برای نقد برخی جریان های داخل کشور استفاده می شود. این استفاده در عین حال که سطح نمایشنامه را بالا می برد و البته سنگین می کند اما در قالب شناخت شخصیت ها و در بین دیالوگها بیان شده است.
امیر کرم، نویسنده کتاب، به عنوان آخرین سخنران مراسم در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از میهمانان و برگزارکنندگان این مراسم، گفت: باید در این جلسه از شهیدان مبارز کرمانشاه مانند شهید سید محمد سعید جعفری یاد کرد که در شرایط سخت و علی رغم هجمه های مخالفان به مبارزه خود ادامه دادند.

امیر کرم در ادامه گفت: یکی از کمبودهای من این بود که به طور شایسته از محضر این بزرگان بهره نبردم.
در پایان این مراسم با حضور مسئولین و فعالان فرهنگی از کتاب دو جلدی در اندرون غوغ رونمایی و از امیر کرم، نویسنده کتاب تقدیر شد.بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 541