1398/1/25 يكشنبه معصومه حسنی خونسار تشریح کرد؛ فراخوان نهاد کتابخانه های عمومی برای جمع‌آوری اقلام فرهنگی و اعزام نیرو به مناطق سیل‌زده نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به منظور تأمین نیازهای روحی و روانی هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل، اقدام به جمع‌آوری و ارسال کتاب و اسباب‌بازی و همچنین اعزام کارکنان داوطلب کتابخخانه های عمومی برای ارائه خدمات فرهنگی و امدادی در این مناطق کرده است.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه، آغاز سال جدید که با وقوع سیل در برخی استان‌های کشور همراه بود منجر به تحمیل خسارات سنگینی به برخی هموطنان مان شد. اما در مدت کوتاهی پس از این اتفاق، دستگاه‌های مختلف به کمک نیروهای مردمی اقدامات امدادی خود را برای کمک‌رسانی و همچنین تأمین نیازهای اولیه حادثه دیدگان سیل آغاز کردند که تا کنون نیز ادامه داشته است.

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، با اشاره به اطلاعیه نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به موضوع امداد و خدمت‌رسانی به هموطنان سیل‌زده در این استان‌ها به کتابخانه های عمومی سراسر کشور، گفت: در این اطلاعیه آمده است: «اکنون که جمع زیادی از هموطنانمان در استان‌های مختلف کشور گرفتار سیل و ویرانی‌های آن شده و خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بر خود فرض می‌داند تا با لبیک گفتن به فرمان مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) مبنی بر لزوم بسیج تمامی ظرفیت‌ها در امداد رسانی به آسیب‌دیدگان این حادثه، با جمع‌آوری کمک‌های نقدی همکاران خدوم و کتابداران عزیز، و یا تشکیل گروه‌های جهادی جهت حضور در مناطق آسیب دیده، به کمک سیل‌زدگان بشتابد

حسنی خونسار در ادامه با اشاره به  نیازهایی که هموطنان سیل‌زده‌ و آسیب دیده ما به لحاظ مالی و تأمین نیازهای اولیه زندگی دارند، گفت: احیای روحی و روانی آنها در آینده‌ای نزدیک و به خصوص برای کودکان و نوجوانان، ضرورتی دو چندان دارد، چرا که هموطنانی که به واسطه وقوع سیل دچار خسارت شده‌اند، می‌بایست تا زمان بازگشت به شرایط عادی در کمپ‌های و بدور از خانه و کاشانه به سر ببرند که ممکن است این شرایط برای این عزیزان و به خصوص برای کودکان و نوجوانان سخت و ملال‌آور باشد. لذا لازم است تا دستگا ه های ذیربط با پیش‌بینی این موضوع، اقدامات لازم را برای ارائه خدمات متناسب با این نیازها در مناطق سیل‌زده را انجام دهند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه، از اجرای طرح بهار مهربانی در کتابخانه های عمومی سراسر استان برای جمع‌آوری و ارسال کتاب و اسباب‌بازی به مناطق سیل‌زده خبر داد و گفت: بنابر بررسی‌های به عمل آمده در نهاد کتابخانه های عمومی کشور فراخوانی برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی در حوزه کودک و نوجوان اعم از اسباب بازی و کتاب منتشر شده است تا مردم بتوانند کتاب و اسباب بازی‌های قابل استفاده و در حد نو خود را با مراجعه به کتابخانه‌های سراسر کشور تحویل دهند تا پس از جمع‌آوری از هر استان، به استان‌های گلستان لرستان و خوزستان ارسال شود.

معصومه حسنی خونسار ادامه داد: اسباب‌بازی های جمع آوری شده توسط کتابداران و کتابخانه های سیار میان کودکان و کتاب‌ها میان همه سیل‌زدگان مستقر در کمپ‌ها در سنین مختلف توزیع می‌شود تا از این طریق بتوانیم به کاهش دردها، سختی‌ها و مشکلات آنها کمک کنیم.

وی همچنین از اعزام همکاران داوطلبان در کتابخانه‌های عمومی استان برای ارائه خدمات فرهنگی و امدادی خبر داد و گفت: درخواست‌های بسیاری از سوی همکاران برای حضور در مناطق سیل‌زده و ارائه خدمات فرهنگی و امدادی داشتیم که بدین ترتیب فراخوانی در این زمینه در سایت سامان منتشر شد که خوشبختانه با استقبال خوب همکاران روبه‌رو شد و بخش قابل توجهی از بانوان و آقایان کتابدار برای ارائه خدمات فرهنگی، در این فراخوان ثبت نام کرده‌اند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی در ادامه توضیح داد: استان کرمانشاه بعنوان پیشرو در این فعالیت خیرخواهانه و بشردوستانه اولین محموله هدایای اسباب بازی و کتاب در قالب طرح «بهار مهربانی» روز جمعه 23 فروردین ماه و ارسال کتابخانه عمومی سیار شهرستان هرسین بهمراه دو تن از همکاران به مناطق سیل زده استان خوزستان ارسال شد.

خونسار گفت: این هدایا که توسط اداره کل و همکارانم در کتابخانه های عمومی استان، و همچنین کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شامل اسباب بازی، نوشت ابزار و کتاب بود تهیه و ارسال شد و با اعزام کتابخانه سیار به کمپ‌های محل استقرار این هموطنان برنامه‌های مختلفی چون قصه‌گویی، مسابقات کتابخوانی و سایر برنامه‌های سرگرمی  توسط کتابداران اجرا خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در پایان گفت: همکاران ما در کتابخانه های عمومی سراسر استان این آمادگی را دارند تا هدایای فرهنگی خود را از قبیل کتاب، اسباب بازی(نو یا در حد نو) و ... از شما مردم شریف کرمانشاه که همواره در کمک رسانی پیش قدم بوده‌اید دریافت نمایند.

 [PageVisit]