1398/1/29 پنجشنبه مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه تشریح کرد؛ افتتاح 5 باب کتابخانه عمومی،برگزاری 165 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی و برگزاری 4400 برنامه فرهنگی در سال ۱۳۹۷ معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه؛ بخشی از عملکرد کتابخانه های عمومی استان را در سال 97 تشریح کرد.

 به گزارش روابط عمومی کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه از افتتاح 5 باب کتابخانه عمومی، برگزاری 165 جلسه انجمن کتابخانه های عمومی و برگزاری 4400 برنامه فرهنگی در سال ۱۳۹۷ خبر داد.

معصومه حسنی خونسار ضمن ابراز خرسندی از حمایت استاندار، فرمانداران و بخشداران محترم استان به عنوان روسای انجمن کتابخانه های عمومی، همکاری و مساعدت ایشان را یکی از مهمترین عوامل برگزاری جلسات انجمن کتابخانه های عمومی دانست.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان ضمن اشاره به نقش بسزای جلسات انجمن کتابخانه های عمومی در توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان این جلسات را مسیری در جهت مرتفع نمودن مسائل و مشکلات کتابخانه های عمومی دانست و گفت: در این جلسات بود که ما توانستیم با پیگیری ها و حمایت های مسئولان استان پروژه مهم و ویژه کتابخانه مرکزی از حالت ایستا در آورده و روند ساخت آن در سال 97 جانی دوباره گرفت.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در ادامه عنوان کرد: در سال ۱۳۹۷ تعداد  ۱۶۵ جلسه انجمن برگزار شد که نسبت به سال ۱۳۹۶ رشد۵۵ درصدی را داشته است.  همچنین ۱۹ انجمن کتابخانه عمومی شهرها و شهرستان ها براساس قانون تاسیس کتابخانه هی عمومی ۱۰۰ درصد جلسات خود را برگزار نموده که در این میان انجمن شهرستانهای اسلام اباد غرب و دالاهو  با برگزاری ۸ جلسه و ۷ جلسه پیشرو ترین انجمن استان در سال ۱۳۹۷ بوده اند.

وی گفت: در سال ۱۳۹۷ تعداد ۹۴۰ مصوبه در جلسات انجمن مقرر گردید که به نسبت به سال ۱۳۹۶  برساس آمار ۶۰درصد رشد داشته است. و شایان ذکر اسان بیشتر مصوبات انجمن کتابخانههای عمومی در حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی بوده است.

حسنی خونسار در ادامه با اشاره به افتتاح ۵ باب کتابخانه عمومی در سال ۹۷ که از مصوبات سفر پربرکت مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه، عنوان کرد: تعداد کل کتابخانه های عمومی استان به احتساب کتابخانه های مشارکتی و سیار با در سال ۹۷ به ۱۰۵ باب و زیربنای کتابخانه های عمومی استان به ۴۲۹۳۰ مترمربع رسید.

وی در ادامه گفت: تعداد اعضای کتابخانه های عمومی استان در سال ۹۷  به ۷۰۸۲۱ نفر رسید که بر این اساس ۳.۶۳ درصد از جمعیت استان عضو کتابخانه های عمومی که نسبت به سال گذشته افزایش خوبی داشته است.
 

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه در استان به ازای هر نفر ۲.۱۹ مترمربع فضای کتابخانه برای هر نفر داریم گفت: تعداد کل منابع موجود در کتابخانه های عمومی استان در سال ۹۷ به ۱۱۶۸۰۸۶۰ نسخه کتاب رسید.

حسنی خونسار در ادامه گفت: منابع بومی و ویژه اهل سنت برای کتابخانه های منطقه اورامانات استان کرمانشاه در سال ۹۷ ارسال شد.

وی در ادامه به برگزاری بیش از ۴۴۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان در سال ۹۷ اشاره داشت و گفت: با تلاش مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی در سال ۹۷، ۵۰ جلسه نقد و رونمایی کتاب، بیش از ۹۰۰ نشست کتاب‌خوان کتابخانه ای و مدرسه ای، ۶۵۰ مسابقه با موضوعات فرهنگی، ۶۷۷ کلاس و دوره قصه گویی و ۲۱۲ نمایشگاه کتاب در سطح استانی، شهرستانی و کتابخانه ای و همچنین برنامه هایی از قبیل جمع خوانی کتاب، حلقه های مطالعاتی ، نشست های بصیرتی و  ... ویژه اعضا و عموم مردم برگزار شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در پایان گفت: به لطف خداوند سال ۹۷ سال خوبی برای استان کرمانشاه بوده چرا که با حمایت های نهاد کتابخانه های عمومی و استاندار و معاونین محترم ایشان و فرمانداران و همچنین تلاش و پیگیری های همکارانم در اداره کل و مسئولین و کتابداران کتابخانه های عمومی استان شاخص های ما در این سال همگی رشد داشته و امیدواریم در سال ۹۸ این رشد ادامه داشته باشد.

 [PageVisit]