1398/9/2 شنبه با تقدیر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی: آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از ۳۲ نفر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان کرمانشاه برگزار شد. در بیست و هفتمین دوره کتاب جمهوری اسلامی ایران آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از ۳۲ نفر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی استان کرمانشاه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در بیست و هفتمین دوره کتاب جمهوری اسلامی ایران آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار با تقدیر از ۳۲ نفر از فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی در روز چهارشنبه مورخ ۲۹ آبان با حضور محمد ابراهیم الهی تبار، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه، ماموستا محمد محمدی، امام جمعه و نماینده اهل سنت در استان کرمانشاه، سیامک محبوب، مدیرکل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، مجید یزدان پناه، مدیرکل آموزش و پرورش استان، فاطمه رضوان مدنی، مدیرکل سازمان بهزیستی استان، غلامرضا نوری علا، مدیر مسئول روزنامه نقدحال، فضل اله رنجبر، فرماندار کرمانشاه، امیر شاه آبادی، فرماندار شهرستان هرسین، حجت الاسلام و المسلمین محمد صالحی مشاوراستاندار، حجت الاسلام والمسلمین افشین کلات پور، رئیس دبیرخانه کانون های مساجد استان، مهدی عبدلمالکی رئیس سازمان فرهنگی،اجتماعی، ورزشی شهرداری کرمانشاه، ناهید فضلی، معاون ابتدایی آموزش و پرورش استان، روسای کتابخانه های عمومی شهرستان های استان، خیرین، کتابداران و سایر مدعوین در محل سالن اجتماعات کتابخانه عمومی امیرکبیرکرمانشاه برگزار شد.

باید در موضوع کتابخانه ها هم همچنان سینه ستبر ایران اسلامی باشیم

محمد ابراهیم الهی تبار، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: در فرهنگ دینی ما اولین چیزی که به نبی مکرم اسلام الهام شد توجه به خواندن است. دانایی رمز ماندگاری جامعه است و این فقط با خواندن و مطالعه محقق می شود.

الهی تبار بیان داشت: ما روستاهای بالای ۱۵۰۰ نفر جمعیت را از طریق فرمانداری ها فراخوان کردیم تا بتوانیم در این روستاها کتابخانه دایر کنیم ضمن اینکه سعی کردیم مردم در این موضوع مشارکت مستقیم داشته باشند.

وی گفت: همان گونه که مقام معظم رهبری  فرمود؛ کرمانشاه سینه ستبر و چهره زیبای ایران اسلامی است ما باید در موضوع کتابخانه ها هم همچنان سینه ستبر ایران اسلامی باشیم و توجه ویژه مسئولان ملی به کرمانشاه ضرورت دارد.
 

خادمان کتاب و کتابخوانی در ثبت تاریخ و پیشرفت علم و دانش نقش موثری داشتند

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، ضمن تبریک هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار به حاضرین و کتابداران، گفت: امیدوارم که امسال با شعار حال خوش خواندن بتوانیم به اهداف و چشم انداز نهاد کتابخانه های عمومی در مطالعه دست یابیم.

حسنی خونسار، با بیان اینکه روز کتابدار روز تکریم خادمان تاریخ است خاطر نشان کرد: خادمان کتاب و کتابخوانی در ثبت تاریخ و پیشرفت علم و دانش نقش موثری داشتند، نویسندگان و مولفان کتاب زحمات زیادی برای ثبت یک اثر کشیده اند و کتابداران و کتابخانه های عمومی این اثر و علم اطلاعات را برای آیندگان نگهداری می کنند و حافظان تاریخ هستند.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در ادامه گزارشی کامل از وضعیت فعالیت های فرهنگی کتابخانه های عمومی استان در سال ۹۸ را ارائه نمود.

وی از برگزاری ۵۰۰۰  برنامه فرهنگی در سال جاری در استان خبر داد و بیان کرد: ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی موجود است، که از این تعداد در سال گذشته ۵۰ هزار جلد از طرف نهاد کتابخانه های عمومی خریداری شده و ۷۰ هزار نسخه از طرف مردم و خیرین اهدا شده، تعداد ۲۸ تفاهم نامه با ادارات و سایر دستگاه های دولتی منعقد کردیم، تعداد ۴ کتابخانه در سال گذشته افتتاح شد و در سالجاری افتتاح دو کتابخانه دیگر را در برنامه ها داریم.

خونسار در خصوص جلسات انجمن کتابخانه های عمومی استان افزود: در بین انجمن کتابخانه های عمومی کشور توانستیم عنوان انجمن برتر را کسب کنیم که در مراسم نهاد کتابخانه های عمومی کشور به میزبانی استان یزد، از استاندار کرمانشاه به عنوان رئیس انجمن برتر کشور تقدیر به عمل آمد.
 

بازطراحی کتابخانه های عمومی موجب ارتباطات بیشتر اجتماعی می شود و برآمد موثری در زندگی مردم دارد

سیامک محبوب، مدیرکل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ضمن تقدیر از زحمات کتابداران و تبریک گرامیداشت هفته کتاب گفت: با ویژگی هایی که کتابخانه های عمومی در دنیا پیش گرفته اند ممکن است در آینده نه چندان دور کتابخانه عمومی نداشته باشیم، اما وجود کتابخانه ها ضرورت و کارکرد اجتماعی دارد که اگر از بین بروند بخشی از مسائل فرهنگی، اجتماعی دچار نقصان خواهد شد، بنابراین کاری که در نهاد کتابخانه های عمومی انجام شد این بود که باعث شد یک سوال را مطرح کند؛ که آینده کتابخانه های عمومی در ایران چه خواهد شد؟

 وی ادامه داد: در جواب این پرسش تحقیقاتی آغاز شد و بازطراحی که در کتابخانه های عمومی صورت گرفت و بر سه کارکردکتابخانه عمومی تاکید دارد؛ که کارکرد آگاهانه یا اطلاع رسانی به مردم، اطلاع رسانی که مردم در زندگی روزمره به آن نیاز دارند، دوم کارکرد آموزشی آن است که در قالب آموزش های غیر رسمی نمود پیدا می کند، و کارکردی که در قالب فرهنگی و اوقات فراقت نمود دارد، رویکرد ما به این سه کارکرد است. و این ها در راس تصمیمات هستند، این باعث شده ما ناچار هستیم بیش از آنکه در قالب سنتی کتابخانه های عمومی بمانیم به نقش های اجتماعی آن بهای بیشتری بدهیم.

سیامک محبوب خاطرنشان کرد: ما در قالب سنتی کتابخانه عمومی را به عنوان کتاب به علاوه خانه می خواندیم، اما طرح آینده نگرانه ما می گوید که دانش فقط در دل کتابها نیست، و دانش در دل ارتباطات اجتماعی هم موجود است، یکی از نکته هایی که ما به آن رسیدیم این است که کتاب فقط کتاب و خانه نیست و در بازطراحی کتابخانه ها در اولین گام خود نیاز دارد خودش را به شکلی تطبیق دهد که امکان ارتباطات اجتماعی و انسانی که موجب تولید دانش افزایی برای زندگی روزمره می شود، افزایش پیدایش کند، بنابراین یکی از نکته هایی که ما به آن رسیدیم این بود که کتابخانه کتاب و خانه نیست و کتابخانه ها باید انواع رسانه هایی که امکان تولید دانش را دارند در خودشان جای دهند و پذیرای انسانها باشند و کتابخانه های عمومی تبدیل شوند به محل هایی که امکان کنش اجتماعی و فرهنگی در آن وجود دارد.

مدیر کل برنامه ریزی نهاد کتابخانه های عمومی کشور ادامه داد: در اینجا نقش کتابدار یک کنش گر اجتماعی است، یک تسهیل گری است که امکان ارتباطات انسانی را از طریق دانش نهفته در منابعی که وجود دارد را فراهم میکند.

این مقام مسئول در پایان گفت: این صورت بندی کلی، تصوری است که ما  از آینده کتابخانه های ایران در پیش گرفتیم  و تلاش مان این است که هم طراحی ساختمان و زیرساخت و هم بازطراحی خدمات و برنامه ها که ممکن است خدمات کتابخانه های عمومی لزوما در قالب ساختمان ارائه نشود، و در قالب برنامه ها ارائه گردد، و امیدوارم این بازطراحی در آینده موجب ارتباطات بیشتر اجتماعی شود و برآمد موثری در زندگی مردم داشته باشد.
 

 [PageVisit]