1398/8/26 يكشنبه به مناسبت هفته کتاب انجام شد؛ بزرگداشت علامه طباطبایی در اداره کل کتابخانه های عمومی کرمانشاه به مناسبت روز ۲۴ آبان، سالروز درگذشت علامه طباطبایی و روز کتاب، کتابخوانی، نشست بزرگداشت علامه طباطبایی در اداره کل کتابخانه های عمومی کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، به مناسبت روز ۲۴ آبان، سالروز درگذشت علامه طباطبایی و روز کتاب، کتابخوانی کتابخوانی، مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی با حضور رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه؛ سید علیرضا میرمعینی، استاد دانشگاه؛ برومند قبادی، دکترای عرفان اسلامی، در اداره کل کتابخانه های عمومی استان، برگزار شد.

 در این نشست اساتید دانشگاه به منظور شناخت بیشتر زوایای پنهان شخصیت و اندیشه علامه طباطبایی نکاتی را بیان کردند.

در ابتدای جلسه رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، گفت: گروه مطالعاتی المیزان از سال ۱۳۹۵ در فضای مجازی شروع به کار کرده است. جلسات این گروه به صورت ماهیانه در کتابخانه امیرکبیر تشکیل می شود. طی این سال ها ۱۲ جلد از المیزان و به موازات آن ۴۳ جلد از تسنیم، در این گروه مطالعه و بررسی شده است.

در ادامه جلسه، سید علیرضا میرمعینی از اساتید دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: ما در مورد پیامبر تصورات درستی نداریم و فکر می کنیم پیامبر تا چهل سالگی با نبوت بیگانه بود و یا تصور می کنیم «امّی» به معنای انسان بی سواد است؛ در حالی که پیامبر (ص) بر همه انبیا مقدم بود، چنانچه که در روایت داریم: «من نبی بودم در حالی که آدم بین آب و گل بود». بنابراین باید شأن والای آن وجود برتر را فراموش نکنیم.

میرمعینی در ادامه به تبیین شخصیت علامه و ذکر خاطراتی از زندگی او پرداخت و گفت: دو نکته ویژه در علامه طباطبایی که موجب موفقیت ایشان شد، ادب در محضر انسان ها و در محضر خدا و دیگری تواضع و شاگردی در حضور دیگران بود.

برومند قبادی، دکتری عرفان اسلامی، دیگر سخنران این نشست و گفت: شاگردان علامه طباطبایی به روش های مختلفی استاد را معرفی کردند اما کسی که بهتر توانست او را معرفی کند علامه حسن زاده آملی بود و باید از طریق ایشان استاد را بشناسیم. متأسفانه ظاهرگرایان علامه را تحت فشار قرار دادند و کم کم او را به انزوا بردند. همانطور که علیه امام خمینی (ره) هم این حملات وجود داشت. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان از بیان بعضی از معارف عالی صرف نظر کرده است و به عنوان نمونه دکتر غلامرضا دینانی می گوید منتظر بودیم که علامه در سوره نجم معارف بزرگی را بیان کند، اما ایشان به ارائه برخی نکات تفسیری بسنده کرد.

 [PageVisit]