970707
1397/7/9 دوشنبه در هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد مقاومت؛ تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «فرنگیس» رونمایی شد تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «فرنگیس» در هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد مقاومت رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، هفتمین پاسداشت ادبیات جهاد مقاومت با رونمایی از تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب «فرنگیس» نوشته مهناز فتاحی، روز یکشنبه هشتم مهرماه با حضور علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانههای عمومی کشور؛ حجتالاسلام شیرازی، مسئول نمایندگی ولیفقیه در نیروی قدس سپاه؛ محسن مؤمنیشریف، رئیس حوزه هنری؛ مرتضی سرهنگی، مدیرسابق دفتر ادبیات انقلاب اسلامی حوزه هنری و فرنگیس حیدرپور راوی و مهناز فتاحی نویسنده این کتاب  به همراه جمعی از بانوان فعال در عرصه ادبیات از جمله معصومه آباد، نویسنده کتاب «من زندهام»؛ معصومه سپهری، نویسنده کتابهای «نورالدین پسر ایران» و «لشکر خوبان»؛ نیلوفر شادمهری، نویسنده کتاب «سفیر»؛ بهناز ضرابیزاده، نویسنده کتاب «دختر شینا» و وجیهه علیاکبری سامانی، دبیر این دوره قلم زرین و جمع دیگری از نویسندگان دفاع مقدس در مؤسسهپژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی برگزار شد.

در این نشست پس از مرور و تحلیلی کتاب «فرنگیس»، از متن تقریظ مقام معظم رهبری بر این کتاب نیز رونمایی شد.

متن یادداشت رهبر انقلاب بر این کتاب بدین شرح است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

بخش ناگفته و بااهمیتی از حوادث دوران دفاع را به‌مناسبت شرح‌حال این بانوی شجاع و فداکار، در این کتاب می‌توان دید. بانو فرنگیس دلاور با همان روحیّه‌ی استوار و پُرقدرت، و با زبان صادق و صمیمی یک روستایی، و با عواطف و احساسات رقیق و لطیف یک زن، با ما سخن گفته و منطقه‌ی ناشناخته و مهمّی از جغرافیای جنگ تحمیلی را با جزئیاتش به ما نشان داده است.

ما از روستاهای مرزی در دوران جنگ و مصائب فراوان آنان و آوارگی‌ها و گرسنگی‌ها و خسارتهای مادی و ویرانی‌ها و داغ عزیزان آنها، هرگز به این وضوح و تفصیلی که در این روایت صادقانه آمده است، خبر نداشتیم؛ و نیز از فداکاری جوانان آنان که در شمار اوّلین شتابندگان به مقابله با دشمن مهاجم بودند. ماجرای قتل و اسارت دشمن به‌دست این بانوی دلاور هم که خود یک داستان مستقل و استثنائی است که نظیر آن فقط در سوسنگرد، در همان اوان، اتّفاق افتاده بود. بانو فرنگیس را باید بزرگ داشت و از نویسنده‌ی کتاب ــ خانم فتّاحی ــ به‌خاطر قلم روان و شیوا و هنر مصاحبه‌گیری و خاطره‌نویسی، باید بسیار تشکّر کرد.

۹۶/۱۱/۲۱

سیدعلی خامنه‌ای

کتاب «فرنگیس» روایت زندگی بانو فرنگیس حیدرپور، بخشی از رشادت‌ها و جان‌فشانی‌های زنان شیردل کُرد را در دوران پایداری بیان می‌کند. این کتاب که به شیوه‌ خاطره‌نگاری در ۱۲ فصل تنظیم شده است به زندگی این بانوی سربلند در نقش‌های گوناگون و ارزشمند زندگی بابرکتش (رزمنده، خواهر شهید و جانباز و...) می‌پردازد.

کتاب «فرنگیس» پیش از این توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به عنوان یکی از آثار معرفی شده برای مطالعه اعضای کتابخانه‌های عمومی کشور در طرح کتاب‌خوان ماه اردیبهشت‌ماه سالجاری نیز به علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی پیشنهاد شده بود.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 395