97
1397/8/23 چهارشنبه با حضور اصحاب رسانه تشریح شد. برگزاری بیش از ۵۰۰ برنامه فرهنگی در کتابخانه های عمومی استان برای دوستداران کتاب تشریح بیش از ۵۰۰ برنامه فرهنگی کتابخانه های عمومی استان، در نشست خبری بیست و ششمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی، با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، نشست خبری بیست و ششمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی، با حضور معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و اصحاب رسانه روز یکشنبه 20 آبان ماه برگزار شد.

حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، در ابتدای جلسه ضمن عرض تبریک بمناسبت فرارسیدن هفته کتاب، کتابخوانی و کتابدار، گفت: برنامه‌های هفته کتاب در استان کرمانشاه از ۲۲ آبان با شعار «حال خوش خواندن» آغاز خواهد شد و بیش از 500 برنامه در این هفته برگزار خواهد شد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان خاطر نشان کرد: در هفته کتاب ۱۸۵ برنامه شاخص و ویژه کتابخوانی همچون تحلیل و بررسی کتاب های «در اندرون غوغا» و «تصویری در دور دست» با حضور نویسندگان این آثار، ۱۸ جلسه نقد و بررسی کتاب، ۷ نشست تخصصی کتاب‌خوان، ۶۳ نشست کتاب خوان کتابخانه ای، ۶۲ نشست کتاب خوان مدرسه ای در مدارس سراسر استان، نمایشگاه کتاب در شهرستان منتخب استان به همت کتابداران و مسئولین کتابخانه برگزار خواهد شد.

حسنی خونسار ضمن اشاره به سخنرانی رضا کریمی معاون این اداره کل پیش از خطبه نماز جمعه روز ۱۸ آبان، درتشریح برنامه های هفته کتاب، گفت: روز ۲۴ آبان ماه، روز ملی کتاب، کتابخوانی و کتابدار عضویت در کتابخانه های عمومی استان رایگان است و در این روز زنگ کتاب و کتابخوانی به صورت نمادین در مدارس منتخب ۱۴ شهرستان نواخته خواهد شد و همچنین در این روز مراسم غبارروبی و تجلیل از مقام شامخ شهدا با حضور کتابداران در مزار شهدا برگزار می شود. 

وی در ادامه از افتتاح دو کتابخانه در هفته کتاب خبر داد و گفت: کتابخانه شهدای مدافع حرم در شهرک مهر رازی کرمانشاه (از اعتبارات سفر پربرکت مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه)، کتابخانه ای در شهر زلزله زده ازگله و ۲ سالن مطالعه در شهر سرپل‌ذهاب افتتاح خواهد شد.

حسنی خونسار در ادامه با اشاره به مشارکت بیش از ۲۰ هزار کرمانشاهی در هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی ابراز کرد: در هفته کتاب امسال مراسم اختتامیه جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح کتابخانه های عمومی استان برگزار و از  ۵۲ خانواده، ۲۵۸ کودک و ۱۳۳ نوجوان و بزرگسال تقدیر خواهد شد.

دبیر بیست و ششمین دوره هفته کتاب در کرمانشاه با اشاره به اهمیت و نقش والای کتابداران در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در جامعه گفت: مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، ۲۷ آبان ماه با تقدیر از کتابداران، کتابخانه ها و مسئولین کتابخانه های نمونه استانی با حضور مسئولین کشوری و استانی در سالن همایش های کتابخانه عمومی امیرکبیر برگزار خواهد شد.

حسنی خونسار در ادامه به پروژه 15 هزار متر مربعی کتابخانه مرکزی کرمانشاه اشاره داشت و گفت: ساخت کتابخانه مرکزی کرمانشاه از سال 1386 آغاز شد که تا سال 90 ادامه داشت و پس از آن متوقف شد و بعد از حدود 7 سال با پیگیری‌ها انجام شده حدود دو میلیارد و 700 میلیون تومان اعتبار استانی برای تکمیل این پروژه اختصاص یافته است.

 

حسنی خونسار با بیان اینکه این کتابخانه در مکان مناسبی قرار دارد و بتن ‌ریزی سقف و ستون‌ها انجام شده است، گفت: امیدواریم با جذب اعتبارات استانی و ملی بتوانیم، اقدام های مناسبی را مربوط به پروژه کتابخانه مرکزی استان کرمانشاه انجام دهیم.

وی با اشاره به شروع ساخت این پروژه از سال 86 افزود: کار ساخت کتابخانه تا سال 90 پیش رفت و 2.5 میلیارد تومان هم برای آن هزینه شد، اما از آن زمان به بعد پروژه متوقف شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه ، پیشرفت فیزیکی این پروژه را نیز حدود 40 درصد اعلام کرد.

حسنی خوانسار تصریح کرد: سال گذشته 2.2 میلیارد تومان، امسال 1.2 میلیارد تومان و 2 میلیارد تومان نیز از سوی نهاد کتابخانه‌های کشور برای تکمیل این پروژه اختصاص یافته است.

 

وی گفت: برای تکمیل این کتابخانه پنج میلیارد تومان دیگر نیاز است تا پنج طبقه آن تکمیل شود که این رقم نیز قرار است با کمک استان تامین شود.

گفتنی است در پایان این جلسه از خبرنگاران حوزه کتاب و کتابخوانی تجلیل شد.

 
تعداد بازديد اين صفحه: 382