کارگاه هرسین
1397/10/13 پنجشنبه مصوبه‌ای دیگر از جلسه شورای معاونین نهاد در شهرستان هرسین اجرایی شد؛ برگزاری کارگاه آموزشی «آداب، رسوم، باورها و فرهنگ های ناصحیح اجتماعی» در راستای اجرای مصوبات جلسه شورای معاونین نهاد با مسئولین شهرستان هرسین، دومین کارگاه آموزشی با عنوان «آداب، رسوم، باورها و فرهنگ های ناصحیح اجتماعی» در کتابخانه عمومی شهدای محراب هرسین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، اداره کتابخانه های عمومی شهرستان هرسین با همکاری سازمان بهزیستی شهرستان، کارگاه آموزشی "آداب، رسوم، باورها و فرهنگ های ناصحیح اجتماعی" در راستای کاهش آسیب های اجتماعی  مصوب سفر دبیر کل نهاد کتابخانه های عمومی کشور به شهرستان هرسین 11 دی ماه 97 در سالن مطالعه کتابخانه شهدای محراب با حضور روسای ادارات، مدیران مدارس، کارشناسان و بیش از 90 نفر از اعضا کتابخانه و مردم هرسین برگزار کرد.

در این کارگاه «سیاوش بهرامی» دکترای جامعه شناسی و از اساتید دانشگاه و مربی آسیب های اجتماعی اداره بهزیستی، مدرس دوره مباحث خود را در سه فصل و بیشتر به صورت مربی محور به دلیل جمعیت زیاد پیش برد

 بهرامی در ابتدا به تعاریف مفاهیم آداب و رسوم و اینکه فرهنگ یک واژه اجتماعی است، لایه های فرهنگ، انواع تغییرات در فرهنگ و تاثیرات آن در روابط اجتماعی پرداخت.

در ادامه در فصل دوم دکتر بهرامی به تعریف آسیب های فرهنگی، فرهنگ سازی، معیارهای تشخیص فرهنگ صحیح از ناصحیح، آشنایی با چند باور غلط، تفاوت ساختار انسان با فرشتگان فرق می کند و نباید انتظارات و توقعات بی جا و ناسازگار با شخصیت فردی و اجتماعی از یکدیگر در زندگی شخصی و اجتماعی داشته باشیم.

وی در ادامه جلسه گفت: از جمله این باورهای غلط می توان به پیش داوری، دهن بینی، انحصارگرایی، نگاه قالبی مارکدار و برندی، برچسب زنی، عدم مطالبه گری در مردم، اعتماد به نفس، شیوع غیبت و تهمت بعنوان تهدیدی برای بهداشت روان اشاره نمود، همچنین برخی از فرهنگ های ناصحیح از قبیل: شکاف بین نسلی در خانواده ها تهدیدی برای انسجام فرهنگی دانست.

بهرامی، مربی آسیب های اجتماعی اداره بهزیستی در فصل سوم صحبت های خود به پایین بودن سطح تحمل، علل آن و پیامدهای منفی و راهکارهایی برای کاهش این آسیب پرداخت.

وی در ادامه تقویت روحیه تفکر بیشتر و مطالعه و دوری از خودخواهی در پیش بردن اهداف، نقاط منفی و مثبت تیپ شخصیت های فردی و اجتماعی، فرهنگ غلط استفاده نامناسب از فضای مجازی، انتخاب های نامناسب از فضای مجازی، انتخاب های نامناسب در خانواده و نظام سیاسی و راهکارهای مقابله با موج گرایی ،فواید و کارکردهای فرهنگ در جامعه را برای حاضرین تشریح کرد.

در پایان نیز شرکت کنندگان  به صورت انفرادی و گروهی با مدرس کارگاه به گفتگو و مشاوره پرداختند.

گفتنی است برگزاری کارگاههای آموزشی با هدف کاهش آسیب های اجتماعی در سطح شهرستان از مصوبات شورای معاونین نهاد مورخ 21 شهریور ماه 97 بوده است که تا کنون دو کارگاه برگزار شده است.

همچنین کارگاه آموزشی «ازدواج عاقلانه و مناسب و راهکارهای تحکیم خانواده» توسط زهرا سادات موسوی، کارشناس ارشد روانشناسی؛ در روز یکشنبه 25 آذر 97 در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور 70نفر برگزار شد.


 
تعداد بازديد اين صفحه: 381