قلب جوهری

قلب جوهری
1394/11/17 شنبه در چهارمین نشست لذت سینما، جادوی کتاب؛ فیلم «قلب جوهری» به نمایش در آمد در چهارمین نشست لذت سینما، جادوی کتاب، فیلم «قلب جوهری» به نمایش درآمد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در چهارمین نشست لذت سینما، جادوی کتاب، فیلم «قلب جوهری» به کارگردانی «دیوید لیندسی ابیر»، روز چهارشنبه (14 دی ماه) با حضور علاقه مندان به سینما در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی امیرکبیر به نمایش درآمد.

فیلم Inkheart (قلب جوهری) داستان یک دختر و پدر با یک قدرت فصاحت است. آنها هرگاه کتابی را بلندخوانی می‌کنند، شخصیتهای کتاب به دنیای واقعی دعوت می شوند. پدر (مورتیمور) یکبار که کتاب Inkheart را بلندخوانی می‌کرد، شخصیت‌هایی را به دنیای خود وارد کرد ولی یکباره همسرش به جهان داخل کتاب رفت. شخصیت‌های منفی کتاب، او را تحت آزار قرار دادند و کتابش را نیز از وی ربودند. وی ۱۲ سال از عمر خود را همراه با دخترش مگی به دنبالInkheart  در تمامی کتاب‌فروشی‌ها گشت و پس از یافتن آن در یک کتابفروشی قدیمی دوباره شخصیت‌های داستان، زندگی او را دچار مشکل کردند. او در این ماجرای پر دردسر به همراه دخترش تلاش‌های فراوانی کرد تا بتواند همسرش را دوباره به زندگی واقعی بیاورد.

رضا کریمی کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی استان در نشست نقد و بررسی فیلم Inkheart (قلب جوهری) محور اصلی فیلم را انسان فصیح دانست و اظهار داشت: فصیح کسی است که آنقدر خوب می خواند که می تواند شخصیتها را از کتاب درآورده و حیات ببخشد. علاوه بر این نکته محوری، در کنار روایت فانتزی و هالیوودی، مسائل مهمی در رابطه با نسبت نویسنده، نوشته و خواننده مانند مقدار اختیار نویسنده در نوشته خود، نقش خواننده در فهم اثر، نحوه خواندن و قدرت کلمات و ... مطرح می شود.

کریمی در ادامه افزود: در فیلم شخصیتها از کنترل نویسنده خارج هستند و این سؤال مطرح می شود که آیا نویسنده خدا و خالق است؟! این را در قالب اعتراض یکی از شخصیتها به نویسنده کتاب می شنویم. در همین راستا مسئله «تغییر دادن کتاب توسط نویسنده» مطرح می شود. نویسنده در پاسخ چنین پیشنهادی از یکی از شخصیتهای بیرون آمده کتاب خود می گوید: ایده جالبی است! و بعد در صحنه نهایی فیلم، ابتدا دستنوشته های نویسنده و بعد کلمات تکمیلی دختر فصیح خوان که بر روی دست خود می نویسد، موجب تغییر داستان می شود.

وی  ضمن توجه به این نکته که خواننده خوب بنابه موقعیت خود برخی شخصیتها را حیات می بخشد و برخی ماجراها را پررنگ می کند اضافه کرد: مثلا سردسته تبهکاران که از کتاب قلب جوهری بیرون آمده است دوست ندارد به کتاب برگردد چون در دنیای جدید موقعیتی بهتر دارد! این نکته در هرمنوتیک به ویژه شاخه فلسفی آن که مسئله نقش پیش فرض ها و تولیدی بودن فهم را مطرح می کند، اهمیت زیادی دارد.

کارشناس فرهنگی کتابخانه های عمومی استان در ادامه با اشاره به اینکه کلمات باید عالی باشند وگرنه کار نخواهند کرد. یادآور شد: این نکته ای دیگر است که در فیلم بر فصاحت نویسندگی علاوه بر فصاحت خوانندگی تأکید می کند. همچنین کلمات باید نوشته شوند وگرنه شفاهی به کار نمی آیند؛ آنجا که مگی کلمات را بر روی دستش می نویسد و می خواند این نکته بیشتر به چشم می آید.

وی در پایان ضمن تأکید بر بلندخوانی در این فیلم که چند بار در طول آن دیده می شود خاطرنشان کرد: این هم نمایانگر قدرت کلمات است و اساساً مسئله بلندخوانی در روانشناسی امروزه مورد توجه قرار گرفته است.
در پایان این برنامه، چند تن از حضار نیز به بیان نظرات خود پرداختند.

گفتنی است، نشست «لذت سینما، جادوی کتاب»، برنامه مشترکی از اداره کل کتابخانه های عمومی و انجمن سینمای جوان کرمانشاه، است که با هدف ترویج مطالعه در میان اقشار مختلف جامعه، به نمایش و نقد فیلم هایی با مضمون کتاب می پردازد. این نشست روزهای چهارشنبه هر هفته در سالن اجتماعات کتابخانه عمومی امیر کبیر کرمانشاه برگزار می شود.

بيشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1123