فهرست

در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کرمانشاه مطرح شد:

باید جایگاه کتاب را در بین جوانان و خانواده‌ها حفظ کنیم

استاندار کرمانشاه در آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در این استان با اشاره به تهدیدات فضای مجازی و دور کردن همه از کتاب، بر لزوم تلاش برای حفظ جایگاه کتاب در میان جوانان و خانواده‌ها تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، آیین بزرگداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کرمانشاه، با حضور بهمن امیری مقدم، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه؛ معصومه حسنی‌خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، امیر اسکوئی نیا، مدیرکل حوزه استانداری؛ خیرالله رشیدی، مشاور استاندار در امور ایثارگران؛ حجت الاسلام افشین کلات پور، رئیس کانون های مساجد استان؛ فضل الله رنجبر، سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری؛ علی صفدری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان؛ فرمانداران و سایر مسئولان استانی، با تجلیل از ۲۰ برگزیده کتابدار، کتابخوانان برتر، انجمن های برتر استان، خیر برتر، پیشکسوت، خدمتگزار برتر، کتابخانه های برتر، مسئولین برترکتابخانه و بخش ویژه برتر، روز یکشنبه ۲۹ آبان ماه در سالن اجتماعات زنده یاد احمد عزیزی، اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.

بهمن امیری مقدم استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در ابتدای این مراسم بیان داشت: کتاب به عنوان یار مهربان از کسی دوری نمی کند و این ماییم که با وجود فضای مجازی از کتاب دوری می کنیم، لذا کتاب رفیق و دوست انسان ها و حاوی پندها و اندرزهاست و متاسفانه «یار مهربان» از خانه های ما پر کشیده و شبکه های اجتماعی مملو از مفسده جای آن را گرفته است. ما باید جایگاه کتاب را در بین جوانان و خانواده خود حفظ کنیم.

استاندار کرمانشاهه در ادامه افزود: کرمانشاه استانی با غنای فرهنگی و تاریخی است و «کتاب» از موثرترین اهرم ها برای معرفی ظرفیت های این استان. توقع می‌رود عموم دستگاه های دولتی به ویژه دستگاه های ذی ربط در حوزه فرهنگ و کتاب، با حمایت همه‌ جانبه و تمام‌ قد از ناشران و مولفان استانی، زمینه‌ی بهره‌مندی از آثار ایشان در کتابخانه‌های عمومی و همچنین کتابفروشی‌های استان را برای عموم مردم فراهم آورند.

وی خاطرنشان کرد: همین شبکه های مجازی با اخبار کذب و انتشار مطالب غیر اخلاقی موجب گسست خانواده ها و کمرنگ شدن کتابخوانی و دورهمی شده است و دشمن همین هدف را دنبال می کند.

امیری مقدم، با بیان اینکه شبکه های اجتماعی معاند «یار مهربان» ما نیستند و یار کشورهای خائنی هستند که هیچوقت نتوانسته اند به بشریت کمک کنند، گفت: ما اعتقاد داریم که این نظام به نظام حضرت ولی عصر(عج) متصل خواهد شد لذا این اتفاقات زمینه ظهور را فراهم می کند.

استاندار کرمانشاه تصریح کرد: یکی از پر قصه ترین کتاب ها، قرآن کریم است و کامل ترین کتاب برای تربیت و رشد انسان ها است و نباید از آن فاصله گرفت، همانگونه رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: جوانان باید به سمت کتابخوانی و نخبگان به سمت تولید کتاب بروند، چرا که تولید کتاب مهم است و در کنار آن پیدا کردن مخاطب یا به یک معنا تولید مخاطب هم حائز اهمیت است و سعی کنید کتاب را به ذهن مخاطبین برسانید.  

وی گفت: لزوم برنامه‌ریزی منسجم و علمی در راستای ایجاد علاقه و گرایش کودکان و نوجوانان به عنوان آینده‌سازان ایران اسلامی، نسبت به مقوله کتابخوانی از دیگر موضوعات مهم برای توسعه استان است که تحقق آن نیازمند هم‌افزایی و همدلی در میان دستگاه های متولی فرهنگی است.

وی بیان کرد: مبلغ ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل ساختمان کتابخانه مرکزی در سفر رئیس جمهور مصوب شده که با ورود اعتبار به استان این اعتبار را محقق می کنیم تا این ساختمان برای مردم به بهره برداری برسد.

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه نیز در این مراسم با اشاره به «ما همانیم که می خوانیم» به عنوان شعار امسال هفته کتاب، بیان داشت: همه ما با کتاب هایی که می خوانیم شناخته می شویم؛ پس باید بیاندیشیم که با همین معیار چگونه می‌توانیم خود را بهتر بشناسیم. این هفته فرصتی برای نمایان کردن اهمیت موضوع کتاب و کتابخوانی و یافتن بهترین شیوه‌ها برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه است.

وی در ادامه بیان داشت: ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی یکی از دغدغه های فرهنگی مقام معظم رهبری است؛ ایشان به عنوان یک کتابخوان حرفه ای همیشه تاکیدات مکرری را برای مسئولین و متولیان فرهنگی نسبت به ترویج این فرهنگ پسندیده داشته‌اند و در بیانات‌شان اقشار مختلف مردم را به کتابخوانی توصیه کرده‌اند.

حسنی خونسار خاطرنشان کرد: ارتقای فرهنگ کتابخوانی، قدردانی از کتابداران و متوجه کردن نگاه جامعه به فعالان و نهادهای متولی کتابخانه ها وظیفه بسیار بزرگی است که همه ما می‌بایست در ادای آن کوشا باشیم. اگر چه در این چند سال اخیر گرایش مردم به کتاب‌های صوتی و دیجیتالی بیشتر بوده با همت کتابداران عزیز کتابخانه ها قطعاً جایگاه خود را حفظ کرده و خواهند کرد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت‌هایش عنوان کرد: امروزه در تعرف جدید کتابخانه ها از نگاه اساتید این رشته و مدیران آگاه گفته شده، کتابخانه ها کارکردهای زیادی دارند و امانت کتاب یکی از این کارکردهاست. کتابخانه ها امروزه به پایگاه های اجتماعی و فرهنگی تبدیل شده اند و در بسیاری از برنامه ها زمینه ساز توسعه فرهنگی هستند.

وی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی این استان بیان داشت: در استان کرمانشاه ۹۰ کتابخانه عمومی با ۶۰ هزار عضو مشغول فعالیت هستند.  از این تعداد کتابخانه ۲۳ باب روستایی و ۶۴ باب کتابخانه شهری هستند و از این تعداد ۳ کتابخانه سیار روستایی هستند که به روستاهای اطراف شهرستانهای هرسین، جوانرود و قصرشیرین خدمات رسانی دارند و هرکدام بین ۵ تا ۲۵ روستا را تحت پوشش قرار می دهند.

وی در ادامه افزود: ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار جلد کتاب در کتابخانه های عمومی سراسر استان وجود دارد؛ در یک سال گذشته نیز ۳ کتابخانه عمومی را به بهره برداری رسانده‌ایم که یک باب از این کتابخانه ها در روستای فش شهرستان کنگاور است و جا دارد از خیّر اهدا کننده زمین این کتابخانه قدردانی کنیم. همچنین افتتاح دو بخش ویژه ناشنوایان و نسخ خطی را در کتابخانه ها داشته‌ایم.

حسنی‌خونسار با اشاره به اجرای برنامه های فرهنگی در یک سال گذشته، خاطرنشان کرد: برگزاری سلسله نشست‌های نمایشنامه خوانی با عنوان «قصه قاسم ما»، عصر شعر مجازی با عنوان جهانمرد، ویژه برنامه روایت مادری با تجلیل از مادر شهید، برنامه گذرگاه انقلاب، جشنواره کتابخوانی رضوی به صورت کشوری، دومین دوره طرح با هم بخوانیم، دومین دوسالانه قصه گویی، چهارده نشست ویژه کتابخوانی با عنوان محفل کتابدانان، برپایی ۳ موکب فرهنگی اربعین حسینی بخشی از ۶ هزار برنامه‌ای است که در یک‌ سال گذشته اجرا شده است.

وی در پایان گفت: استان کرمانشاه در هفته کتاب امسال برگزیدگان خوبی در سطح کشور داشت و در آیین کشوری که در تهران برگزار شد از هانا سهرابی، به عنوان کتابخوان برتر؛ از زینب سلیمی، به عنوان مسئول بخش مرجع مجازی و از الهام مرادی بانیارانی به عنوان مسئول برتر کتابخانه عمومی تقدیر شد.

در پایان این مراسم از ۲۰  نفر برگزیده استانی با اهدای لوح یادبود و جوایز قدردانی به عمل آمد.

 فرماندار برتر استانی در حوزه انجمن ها 

کیومرث جلیلیان، فرماندار شهرستان دالاهو

برزو موسوی چشمه کبودی، فرماندار شهرستان هرسین

صدرالله بابلی فرماندار شهرستان سرپل ذهاب

حمید رضا کرمی، فرماندار شهرستان اسلام آباد غرب

وحید محمدی، فرماندار شهرستان گیلانغرب

فرزاد الماسی، فرماندار شهرستان کنگاور

 کتابخوانان برتر عضو کتابخانه های عمومی 

آوا فدایی، عضو کتابخانه عمومی غلامرضا رشید یاسمی از شهرستان اسلام آباد غرب

فاطمه خزائی، عضو کتابخانه عمومی اقبال لاهوری شهرستان سنقر

امیر محمد ادیب منش، عضو کتابخانه عمومی نبوت شهرستان گیلانغرب

معین قاسمی، عضو کتابخانه عمومی دکتر نصرالله قهرمانی شهرستان سنقر

سهیلا کرم بسی، عضو کتابخانه عمومی شهید مطهری شهرستان کرمانشاه 

سایر تقدیر شدگان:

زهرا آقایی به عنوان کتابدار مسئول برتر کتابخانه مشارکتی

رسمیه جلیلیان به عنوان پیشکسوت برتر کتابخانه های استان

علیشاه وفاعهد به عنوان خدمتگزار برتر کتابخانه های استان

الهام خنجر کتابدار بخش ناشنوایان، به عنوان مسئول بخش برتر

 رضا ویسمریدی به عنوان مسئول کتابخانه برتر استان

ملیحه حاتمی و آرش محمد خانی به عنوان مسئولین برتر کتابخانه عمومی

سونیا مرادی کتابدار برتر کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه

همچنین در بخش خیرین برتر نیز از خانواده زنده یاد محبعلی فشی اهدا کننده زمین قدردانی شد.