فهرست

استاندار کرمانشاه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی؛

کتابخانه ها نیاز ضروری یک جامعه زنده و پویا هستند

اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در سال 1403 به ریاست محمدطیب صحرایی استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه به ریاست محمدطیب صحرایی استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه و با حضور محمد امین بهرامی مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن روز شنبه ۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳ در سالن جلسات استانداری برگزار شد.

محمدطیب صحرایی، استاندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی استان در سال جاری گفت: کتابخانه ها نیاز ضروری یک جامعه زنده و پویا هستند و از هیچ تلاشی برای توسعه کتابخانه ها دریغ نمی کنیم.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و استان گفت: قطعا ساخت کتابخانه یک اولویت ضروری است، اما در شرایط فعلی وقتی در کنار سایر اولویت های دیگر قرار می گیرد، شاید نتوانیم آنطور که باید به آن اعتبار اختصاص دهیم.

استاندار کرمانشاه با انتقاد از عملکرد دولت قبل در افتتاح نمایشی پروژه‌ها، گفت: متاسفانه اقداماتی در سال‌های گذشته صورت گرفته که بار مالی آن در حال حاضر به استان تحمیل می‌شود و همین امر موجب شده مجبور شویم این کارهای برزمین مانده و مهم را اولویت قرار دهیم.

صحرایی گفت: به طور مثال در گذشته جشن «پایان بازسازی مناطق زلزله زده» را برگزار کردند، در حالی که تعداد زیادی پروژه نیمه کاره از زلزله باقی مانده بود. لذا برپایی این جشن مقارن شد با حذف ردیف اعتباری بازسازی مناطق زلزله استان در بودجه کشور و همین امر موجب شده نتوانیم برای ادامه بازسازی کتابخانه ها و بسیاری دیگر از ادارات اعتبار بگیریم.

رئیس انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه بیان داشت: بر اساس برآورد صورت گرفته برای تکمیل ساختمان‌های دولتی نیمه کاره در این مناطق حداقل به ۲۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم و این درحالی است که دستمان در این شرایط به جایی بند نیست. در این شرایط مجبور به اولویت بندی هستیم تا پروژه های ضروری را به سرانجام برسانیم، اما این بدین معنی نیست که کتابخانه ها را رها کنیم.

وی همچنین با اشاره به سفر دور دوم هیات دولت به استان، گفت: باید برای این سفر آماده شویم و به نظر می رسد یکی از پروژه های قابل طرح در این سفر، پروژه کتابخانه مرکزی کرمانشاه باشد. لذا مسئولین کتابخانه های استان باید پروژه کتابخانه های نیمه کاره در مناطق زلزله‌زده را هم در اولویت های بعدی برای طرح در این سفر قرار دهند.

محمد طیب صحرایی، استاندار کرمانشاه با تاکید بر لزوم پیگیری یک رویکرد ترکیبی در حوزه کتاب و کتابخوانی، گفت: در این رویکرد ترکیبی هم باید به مباحث فیزیکی و عمرانی در حوزه کتاب و کتابخوانی و هم به مسائل نرم افزاری این حوزه توجه شود.

صحرایی گفت: در رویکرد ترکیبی، بخشی از کار پیگیری پروژه های عمرانی حوزه کتابخانه ها است. در این بخش می توان از ظرفیت سایر ادارات و مراکز هم استفاده کرد. بطور مثال می‌توان در مناطق زلزله زده از ظرفیت مساجد در حوزه کتاب و کتابخوانی بهره گرفت.

استاندار کرمانشاه افزود: بخش دیگر کار در این حوزه باید در زمینه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی متمرکز شود، اگر تعداد مراجعان کتابخانه ها افزایش یابد قطعا مسیر برای ساخت کتابخانه های بیشتر هموار می‌شود. در این زمینه لازم است کتابخانه‌ها با شهرداری‌ها همکاری ویژه‌ای داشته باشند.

وی افزود: علاوه بر این اقدامات باید رویدادها و مسابقات خاص در حوزه کتاب و کتابخوانی توسعه یابد. همچنین باید چندین کتاب خاص به طور شاخص و از طرق مختلف در طول سال در سطح جامعه معرفی شود.

۲۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل «کتابخانه مرکزی» کرمانشاه نیاز داریم

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به پیشرفت ۶۳ درصدی کتابخانه مرکزی کرمانشاه، گفت: برای تکمیل پروژه نیمه کاره کتابخانه مرکزی استان به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

محمدامین بهرامی در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به ضرورت راه‌اندازی کتابخانه مرکزی، گفت: این پروژه مهمترین و بزرگترین بنای فرهنگی استان است و در صورت راه‌اندازی می‌تواند محل مناسبی برای انجام برنامه‌های فرهنگی و هنری استان باشد.

وی افزود: در حال حاضر بسیاری استان‌ها صاحب کتابخانه مرکزی هستند و در غرب کشور تنها استانی که کتابخانه مرکزی ندارد، کرمانشاه است.

بهرامی با اشاره به شروع این پروژه در سال ۱۳۸۶ گفت: این پروژه در زمینی به مساحت چهار هزار متر مربع در پنج طبقه و با زیربنای ۱۲ هزار مترمربع در دست احداث است.

وی به پیشرفت ۶۳ درصدی پروژه اشاره و تصریح کرد: متاسفانه به دلیل مشکلات اعتباری این پروژه بعد از ۱۷ سال به این میزان پیشرفت رسیده است. همچنین تاکنون بیش از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار صرف پروژه شده تا به پیشرفت ۶۳ درصدی برسد، اما برای اینکه بتوانیم پروژه را تکمیل کنیم با توجه به افزایش قیمت ها به ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز داریم.

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به تصویب اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی برای این پروژه در سفر دور اول رییس جمهور به استان، گفت: در این سفر مقرر شد از این میزان اعتبار، ۲۰ میلیارد تومان آن توسط سازمان برنامه و بودجه و ۱۰ میلیارد تومان آن از محل اعتبارات نفت تامین شود.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون از این میزان اعتبار ۵.۶ میلیارد تومان آن در سال ۱۴۰۱ و ۱۰ میلیارد تومان در سال گذشته تخصیص داده شد که صرف تکمیل پروژه شده و اکنون برای ادامه کار به تامین اعتبار جدید نیاز داریم.

در ادامه هر یک از اعضای انجمن نکته نظرات خود را در راستای توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان کرمانشاه مطرح کردند.

در پایان این جلسه علیرضا شایق، امین زارع و راضیه نوری تبار با ابلاغ رئیس انجمن به عنوان اعضای انجمن کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه معرفی شدند.