فهرست

با كتابداران

گفتگو با کتابدار کتابخانه علامه حلی؛

کتابخانه روستایی پایگاه تمام فعالیت های فرهنگی روستا است

نسرین گهواره، مسئول کتابخانه علامه حلی روستای خسروی قصرشیرین، گفت: کتابخانه علامه حلی به سبب اجرای فعالیت‌های فرهنگی برای تمام گروه‌های سنی جایگاه ویژه‌ای در بین اهالی روستا و حتی شهرستان پیدا کرده و اهالی روستا به وجود کتابخانه افتخار می کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نسرین گهواره، مسئول کتابخانه علامه حلی روستای خسروی شهرستان قصرشیرین، حتی در روزهای کرونایی دست از کار و فعالیت کتابداری نکشید و با فرارسیدن اربعین حسینی همچنان چشم به راه زوار آقا اباعبدالله الحسین (ع) است.

نسرین گهواره، مسئول کتابخانه روستایی علامه حلی خسروی و رابط فرهنگی شهرستان قصرشیرین، دانشجوی کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی، در معرفی  کتابخانه عمومی علامه حلی، گفت: روستای خسروی از سال ۱۳۹۳ به همت مسئولان وقت فرمانداری، دهیاری، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان و هیأت امنای مسجد روستا صاحب یک کتابخانه عمومی شد.

وی افزود: ۸۶۷۴ نسخه کتاب در کتابخانه علامه حلی موجود است. این کتابخانه در زمینی به مساحت ۳۰۰ متر با زیربنای ۱۸۰ مترمربع در حال ارائه خدمات فرهنگی به مردم این روستا است. ۴۷۰ نفر از جمعیت روستا عضو کتابخانه هستند و با همکاری این اعضا توانستیم در سال ۹۸ بیش از ۱۰۰ برنامه فرهنگی برگزار کنیم و در سال جاری با توجه به شیوع ویروس کرونا بیش از ۴۰ برنامه فرهنگی برگزار کردیم.

گهواره ادامه داد: روستای خسروی از جمله روستاهایی است که به واسطه فعالیت های فرهنگی کتابخانه علامه حلی توانست در روستا، مناطق عشایری و روستاهای محروم افراد علاقه مند زیادی را به کتاب و کتابخوانی جذب کند.

این کتابدار فعال گفت: روستای خسروی با توجه به قرار گرفتن در مرز بین المللی خسروی به دلیل جایگاه معنوی ویژه ای که دارد، محل تردد زوار عتبات عالیات و برگزاری مراسم مذهبی از جمله دعای پرفیض عرفه بوده و هست و این موضوع باعث شده کتابخانه روستا مکان مناسبی برای برگزاری برنامه های فرهنگی باشد.

نسرین گهواره، مسئول کتابخانه بیان کرد: در ایام اربعین سال ۹۸ برنامه های مناسبتی از قبیل برپایی ایستگاه مطالعه در پایانه مرزی خسروی، اهدای کتاب ادعیه به زوار، مسابقه نامه ای به امام حسین(ع)، نقاشی اربعین، ارائه نرم افزارهای مذهبی از طریق سیستم بلوتوث سنتر به زوار، معرفی کتاب با موضوع عاشورا و همکاری با موکب های مستقر در مرز خسروی و حتی سطح شهر قصرشیرین برگزار شد.

وی یادآور شد: مجموعه ی این فعالیت ها موجب اهدای تقدیر نامه از طرف رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات و مدیر ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد استان کرمانشاه و اداره کل کتابخانه های استان شد.

گهواره تصریح کرد: کتابخانه علامه حلی به سبب اجرای فعالیت‌های فرهنگی برای تمام گروه‌های سنی جایگاه ویژه‌ای در بین اهالی روستا و حتی شهرستان پیدا کرده و اهالی روستا به وجود کتابخانه افتخار می کنند. کتابخانه ارتباط و تعامل خوبی با مدارس، مهدکودک ها، مساجد، بسیج، خانه بهداشت، دارالقرآن و...دارد. از جمله برنامه هایی که باعث جذب بیشتر اعضا به کتابخانه شد، حضور اعضا در فضای باز و طبیعت اطراف کتابخانه و برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی همچون قصه گویی، معرفی کتاب، شعرخوانی، نقاشی و جمع خوانی کتاب بوده است. همچنین کتابخانه علامه حلی با توجه به قرار گرفتن در مجاورت گمرک خسروی ارتباط تنگاتنگی با مجموعه گمرک و خانواده های کارکنان این مجموعه داشته و برنامه های جذابی برای آنان برگزار کرده است. علاوه بر این در ایام نوروز با حضور گردشگران از شهرهای مختلف برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردیم.

وی در ادامه گفت: در زلزله قصرشیرین بنده به صورت تمام وقت با حضور در چادرها و کانکس های محل اسکان زلزله زدگان برنامه های ویژه کودکان از جمله مسابقات نقاشی، قصه گویی و نشست های کتابخوان همراه با اهدای جوایز و هدایای ارسالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور برگزار کردم که باعث دلگرمی کودکان و آرامش افراد زلزله زده شد.

برگزیده استانی پویش «هر کتابدار یک کتابخوان» ضمن اشاره به فعالیت‌ های فرهنگی و ترویجی کتابخانه در ایام تعطیلی اجباری کرونا، گفت: در ایام کرونا بلافاصله با ایجاد کانال و گروه های کتابخوانی مجازی ارتباط خود را با مردم روستا و اعضا حفظ کرده و با معرفی کتاب های پر مخاطب فعالیت را ادامه دادم. برگزاری نشست کتابخوان مجازی، به اشتراک گذاری نسخه الکترونیک کتاب ها، برگزاری مسابقات کتابخوانی، مسابقه نقاشی «من کرونا را شکست می دهم» و داستان نویسی با موضوع کرونا را شکست می دهیم، از جمله فعالیت هایی است که در این ایام برگزار می شود.

نسرین گهواره بیان کرد: کتابخانه علامه حلی در برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی در دوره های قبل همواره از کتابخانه های عمومی برتر استان کرمانشاه بوده است.

نسرین گهواره در خاتمه بیان کرد: امیدوارم ویروس منحوس کرونا از بین برود و دوباره شادی و هیاهوی کودکان را در کتابخانه و جمع گرم بزرگان را در برنامه های فرهنگی و عطر افشانی و بدرقه زوار امام حسین (ع) را دوباره در مرز خسروی ببینیم.