فهرست

اخبار شهرستان‌ها

با حضور فرماندار شهرستان صحنه؛

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صحنه برگزار شد

چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صحنه به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، چهارمین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صحنه، روز سه شنبه ۷ بهمن ماه سالجاری به ریاست علیرضا حیدری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صحنه؛ و با حضور معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه، بساطعلی نیازی رئیس اداره کتابخانه های شهرستان و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.

در ابتدا بساطعلی نیازی رئیس اداره کتابخانه های شهرستان صحنه گزارشی از فعالیت کتابخانه های عمومی شهرستان ارائه کرد و گفت: فعالیت های فرهنگی بسیار مطلوبی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان با مشارکت ادارات و سازمانها انجام داده ایم، از جمله این برنامه ها؛ جشن ولادت حضرت مهدی عج، نوحه خوانی مداح اهل بیت، مسابقه کتابخوانی حقوق شهروندی در کتابخانه با همکاری شهرداری، اطلاع رسانی درباره پیشگیری از کرونا، ساخت کلیپ برای برنامه های قصه گویی شهرداری تهران، غرفه هفته دفاع مقدس و تعداد  بیش از ۵۰ نوع برنامه فرهنگی در فضای مجازی، برنامه های محرمی و مناسبتی شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، برگزار شد. همچنین برگزاری اولین «جشنواره قصه کوتاه خانواده من» با مشارکت شهرداری تهران در ایام پیش رو برگزار می گردد.

علیرضا حیدری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صحنه گفت: یکی از شاخصه های ارزیابی فرهنگی و توسعه یافتگی میزان مطالعه افراد جامعه است و این در رفتار اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی بسیار تاثیر گذار است.

وی افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در ترویج و توسعه کتابخوانی ما مسئولین باید در راه تحقق این مهم فراتر از وظیفه عمل کنیم و به صورت زیرساختی به این اهداف بپردازیم.

حیدری فرماندار شهرستان صحنه، با اشاره به اینکه باید در میان نوجوانان و جوانان ایجاد انگیزه کنیم خاطر نشان کرد: سلامت روحی و روانی جوانان و افراد جامعه با کتاب و کتابخوانی فراهم می گردد نه با گشت و گذار در فضای مجازی که فرد با تهاجم اطلاعاتی روبرو می شود.
رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان صحنه افزود: برای توسعه کتابخوانی در روستاها باید بیشتر تلاش کرد و اکنون سه روستای بزرگ در شهرستان صحنه این امکان را دارند و امیدواریم بتوانیم در این روستاها کتابخانه های خوبی ایجاد کنیم.

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه گفت: دغدغه مندی افراد حاضر در جلسه و فرماندار شهرستان برای توسعه کتابخوانی در شهرستان صحنه قابل تقدیر است و ما به سهم خود پیگیر رفع موانع هستیم.
وی با توجه به اینکه قدیمی ترین کتابخانه شهرستانی در استان در این شهرستان راه اندازی شده افزود: شهرستان صحنه یکی از شهرستان های فرهنگی و با قدمت استان است و کتابخانه های این شهرستان پایگاه های اجتماعی فرهنگی مناسبی برای توسعه مطالعه هستند.
حسنی خونسار خاطر نشان کرد: شهرستان صحنه دارای ۳ باب کتابخانه شهری و ۳ باب کتابخانه روستایی است که تماما با نیروهای متخصص کتابداری مدیریت می شود و در این کتابخانه ها تعداد  ۷۴ هزار و یکصد و پنجاه نسخه کتاب وجود دارد که تعداد ۳ هزار و چهارصد نفر از جمعیت شهرستان عضو کتابخانه های عمومی هستند.

وی بیان کرد: در ایام کرونا که بسیاری از مشاغل تعطیل شده بود و کتابخانه نیز به صورت نیمه تعطیل بود اما فعالیت ترویج کتابخوانی در فضای مجازی اینستاگرام، بله، سروش و تلگرام ادامه داشت و ارتباط کتابداران ما با اعضای کتابخانه قطع نشده و چه بسا همکاری اعضا در برنامه های ما نسبت به سال گذشته بیشتر شد و در جشنواره کتابخوانی رضوی تعداد یک هزارو ۷۰۰ نفر شرکت کردند که  شاهد رشد این آمار هستیم. 

در پایان جلسه انجمن هر یک از اعضای جلسه نظرات و پیشنهاداتی در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان صحنه مطرح کردند.

عكس های مرتبط :