فهرست

اخبار شهرستان‌ها

گفتگو با فعالان حوزه کتابخانه های عمومی در ایام کرونا

کتابخانه های عمومی در ایام کرونا به مراکزی اثرگذار تبدیل شده اند

کتابدار کتابخانه نبی اکرم شهرستان هرسین گفت: کتاب دنیای آدم ها را تغییر می دهد اما این تغییر تنها با توصیه به کتابخوانی ایجاد نمی شود؛ باید دست مخاطب را بگیریم و با فعالیت های فرهنگی خلاقانه، او را همراه کنیم تا رقابتی مثبت در جهت بهبود کیفیت زندگی بین افراد شکل گیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ملیحه حاتمی زرگران، کتابدار کتابخانه نبی اکرم شهرستان هرسین استان کرمانشاه، یکی از کتابداران برگزیده در بخش فعالیت های ترویجی، از سال ۹۷ تاکنون در کسوت کتابدار مشغول فعالیت است و تألیف آثاری همچون «پهلوان شهر آفتاب»، «سکوت پشت شیشه» و «علی تنها فرزند کعبه» را در کارنامه کاری خود دارد. وی با معرفی کتابخانه محل خدمت خود، گفت: شهرستان هرسین در فهرست ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته کشور قرار دارد. کتابخانه نبی اکرم این شهرستان در منطقه کم برخوردار تازه آباد واقع شده و با بخش های مخزن، کودک، سالن مطالعه که به صورت یک روز در میان مورد استفاده خانم ها و آقایان قرار می گیرد، دارای ۱۳۰۰ عضو است که بیشترین این اعضا، کودکان و نوجوانان هستند.

وی با اشاره به تجربه ارائه خدمات کتابخانه ای در فضای مجازی طی ماه های اخیر، اظهار داشت: فضای مجازی مطمئنا رکود کتابخانه ها را به دنبال داشت؛ چراکه در این مدت کتابی امانت ندادیم و چند ماه کتابخانه به طور کامل تعطیل بود. اما روی آوردن به فضای مجازی برای ارائه خدمات فرهنگی کتابخانه ها، نقاط قوتی نیز داشت. پیش از این بسیاری از افراد در خصوص ورود کتابخانه به حوزه ارائه خدمات فرهنگی، مقاومت نشان می دادند؛ اما واقعیت این است که اگر طی این مدت، کتابداران برای ارائه خدمات فرهنگی در فضای مجازی پیش قدم نمی شدند، شاید کتابخانه عمومی عملا حذف می شد؛ در حالی که امروز و در شرایط کنونی کشور، نهاد کتابخانه های عمومی و کتابخانه ها، به واسطه خدماتی که ارائه داده اند، از مراکز اثرگذار محسوب می شوند. فعالیت کتابخانه ها در فضای مجازی، جریانی فرهنگی ایجاد کرد که طی آن رقابتی سالم بین کتابخانه ها و کتابخوانان شکل گرفت و این امر بسیار ارزشمند است. فعالیت های کتابخانه نبی اکرم در شهرستان هرسین و پیام های تشکر مردم و مسئولان، گواهی بر این مدعا است.

حاتمی با اشاره به فعالیت های انجام شده در فضای مجازی، اظهار داشت: یکی از برجسته ترین مزایای فعالیت در فضای مجازی، امکان به اشتراک گذاری تجارب همکاران از سراسر کشور بود. من به عنوان رابط فرهنگی شهرستان، برای برقراری ارتباط و هم اندیشی با سایر رابطان فرهنگی و کتابداران از سراسر کشور تلاش کردم و به این ترتیب برنامه هایی از جمله نشست کتابخوان تخصصی محمد رسول الله(ص) به مناسبت میلاد پیامبر اسلام با حضور رابطان فرهنگی از ۷ استان؛ نشست خاطره گویی مصطفی رستم پور، رزمنده و اولین فرمانده بسیج شهرستان هرسین به مناسبت هفته دفاع مقدس؛ نشست خاطره گویی آزاده سرافراز، سرهنگ علی ابدالی؛ نشست خاطره‌گویی کتابداران کشور به مناسبت هفته کتاب با حضور کتابدارانی از ۶ استان و ۶ نشست مطالعاتی مناسبتی، برگزار شد.

وی در خصوص اهمیت نقش و کارکرد اجتماعی کتابخانه ها گفت: کتابخانه عمومی، محل تجمع عموم بوده و ماهیت متفاوتی نسبت به بانک ها و سایر ادارات خدماتی دارد. به اعتقاد من ارائه خدمات فرهنگی متناسب با نیاز جامعه مخاطب از سوی کتابخانه ضروری است؛ چراکه در غیر اینصورت کتابخانه، تفکری بالقوه است که به فعل درنیامده؛ با معرفی کتاب و اندیشه ای که بر کیفیت زندگی فرد بیفزاید، کتابخانه به لحاظ اجتماعی و فرهنگی اثرگذار خواهد شد و به این ترتیب هزینه هایی که صرف رفع آسیب های اجتماعی می شود، به صورتی چشمگیر کاهش خواهد یافت. ما کتابداران و همچنین مسئولان، باید کتاب درمانی را باید جدی بگیریم؛ چراکه کتاب دنیای آدم ها را تغییر می دهد؛ اما این تغییر تنها با توصیه به کتابخوانی ایجاد نمی شود؛ باید دست مخاطب را بگیریم و با فعالیت های فرهنگی خلاقانه، او را همراه کنیم تا رقابتی مثبت در جهت بهبود کیفیت زندگی بین افراد شکل گیرد.

گفتنی است طی مراسم روز بزرگداشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار در ۲۴ آبان ماه ۱۳۹۹، برگزیدگان فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی شامل، کتابخوانان برتر، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های شاخص، کتابداران برتر در حوزه فعالیت های ترویجی، برگزیدگان حوزه فعالیت در فضای مجازی، خیرین، کتابداران فنی، کتابخانه های مشارکتی برتر، خدمتگزاران برتر، پیشکسوت برتر، انجمن های استانی و شهرستانی برتر معرفی شدند. این گفت و گو در چهارمین شماره از ماهنامه «کتاب خوان» به صورت اختصاصی منتشر شده است.