فهرست

اخبار شهرستان‌ها

معاون سیاسی- امنیتی فرمانداری شهرستان اسلام آبادغرب در جلسه انجمن کتابخانه ها؛

معلمین و مدارس باید دانش آموزان را به مطالعه کتاب های غیردرسی ترغیب کنند

پنجمین جلسه انجمن کتابخانه عمومی شهرستان اسلام آبادغرب به ریاست معاون سیاسی- امنیتی فرمانداری شهرستان اسلام آبادغرب و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، پنجمین جلسه انجمن کتابخانه عمومی شهرستان اسلام آبادغرب به ریاست مرتضی احمدی، معاون سیاسی امنیتی فرمانداری شهرستان اسلام آبادغرب و با حضور بیژن راستی فر، رئیس اداره همکاری های اداره کل کتابخانه های عمومی استان؛ مسعود پرنا، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسلام آبادغرب؛ روسای ادارات آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کمیته امداد، دانشگاه پیام نور وسایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن در سالن جلسات شهدای مرصاد فرمانداری برگزار شد.

معاون سیاسی فرمانداری شهرستان اسلام آبادغرب در جلسه انجمن کتابخانه عمومی شهرستان گفت: اهمیت به موضوع کتاب و کتابخوانی در جامعه موجب توسعه فرهنگی و ترویج مطالعه در جامعه به ویژه در میان جوانان و نوجوانان می شود.

احمدی ضمن اشاره به توجه رهبر معظم انقلاب به مقوله کتابخوانی با توجه به مشغله های بسیار، خواستار تلاش مدیران برای افزایش آمار و سرانه مطالعه در شهرستان شد.

معاون سیاسی فرمانداری اسلام آبادغرب همچنین خواستار همکاری و مشارکت نهادهای اجرایی شهرستان در راستای تشویق مردم به کتابخانه و فرهنگ کتابخوانی شد و افزود: برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و بالا بردن میزان کتاب خوانی، باید از ظرفیت آموزش و پرورش در شهرستان استفاده کرد.

وی با اشاره به نقش مهم نظام آموزشی در ترویج کتابخوانی، بیان کرد: فرهنگ کتاب و کتابخوانی باید از سنین پایین در کودکان نهادینه شود، از خانواده شروع و در مدرسه تکمیل شود؛ معلمین و مدارس باید دانش آموزان را به مطالعه کتاب های غیر درسی ترغیب کنند.

سپس بیژن راستی فر رئیس اداره همکاریهای اداره کل کتابخانه های عمومی استان در باب اهمیت کتاب و کتابخوانی به بیان مطالبی پرداخت و گفت: کتاب و کتابخوانی در اسلام از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است، در منابع دینی تاکید فراوانی بر مطالعه کتاب شده و سیره علما و بزرگان دین، همواره کتابخوانی و توصیه به مطالعه کتاب بوده است. لذا کتاب مصداق «مایسطرون» است که قرآن به آن سوگند خورده است. امیرالمؤمنین علی(ع) آرامش و آسایش را در سایه کتاب می داند و امام صادق آن را عامل پایداری علوم معرفی می کند.

راستی فر در ادامه به مسئله مهم مجوز پانسیون های مطالعاتی، برنامه سکوت سازمانی و نیم درصد سهم کتابخانه ها از درآمد شهرداری پرداخت.

مسعود پرنا، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اسلام آبادغرب در ابتدای جلسه ضمن تسلیت حادثه تروریستی کرمان به معرفی کتاب «میاندار» خاطرات فرمانده بسیجی دفاع مقدس حاج محمد طالبی پرداخت.

پرنا در ادامه برنامه های اجرایی کتابخانه های عمومی شهرستان را تشریح کرد و افزود: مسابقه نقاشی با محوریت کتاب به صورت حضوری و مجازی، مسابقه کتابخوانی ویژه نوجوانان و بزرگسالان، نشست‌های فرهنگی و کتابخوانی در مدارس، حوزه های علمیه و دانشگاه‌ها، دیدار با نویسندگان بومی، رونمایی از آثار نویسندگان، برگزاری همایش های «امیدوارم، فاتح قله ها منم» و برنامه سکوت سازمانی در شورای اداری و نشست های مطالعاتی و نقد و بررسی کتاب از شاخص ترین برنامه های اخیر در راستای گسترش و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی بوده است.

وی سپس به بررسی مشکلات کتابخانه های شهرستان پرداخت و اعضای انجمن را به همفکری، همراهی و حمایت از کتاب و کتابخوانی دعوت کرد.

رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان اسلام آبادغرب ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان گفت: در کتابخانه های عمومی شهرستان اسلام آباد غرب بیش از ۱۴۰ هزار نسخه کتاب وجود دارد و از جمعیت شهرستان ۹ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند.

سپس هریک از اعضای حقیقی و حقوقی انجمن نکات و پیشنهاداتی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی و حل مشکلات کتابخانه های عمومی ارائه دادند.