فهرست

اخبار برگزيده

در بیانیه داوران جشنواره ملی قصه‌گویی «نهال امید» در کرمانشاه مطرح شد؛

قصه‌گو با هنر کلامی و غیرکلامی خود بهترین جلوه‌های زندگی را به کودک و نوجوان نشان می دهد

دوسالانه جشنواره ملی قصه‌گویی «نهال امید» با تقدیر از ۱۲ برگزیده در دومین روز برگزاری در استان کرمانشاه به کار خود خاتمه داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه، کاروان دوسالانه جشنواره ملی قصه‌گویی «نهال امید» با تقدیر از ۱۲ برگزیده در دومین روز برگزاری در استان کرمانشاه در بخش صحنه ای و دیجیتال، با حضور معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، داوران این دوره از جشنواره، کتابداران و کودکان عضو کتابخانه های عمومی روز دوشنبه ۲ آبان ماه سالجاری در سالن زنده یاد احمد عزیزی کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه به کار خود خاتمه داد.

در آئین اختتامیه دومین دوسالانه جشنواره قصه گویی نهال امید توسط هیأت داوران بیانیه ای صادر شد که متن آن به شرح ذیل است:

قصه تاریخچه ای به درازای زندگی بشر دارد. نخستین حضور قصه با خطوط تصویری شکل یافت که در غارها و سنگ نوشته‌ها نگاشته شد.

قصه روایتی تخیلی با پیرنگی ساده است. قصه عرصه مهارت‌هایی است که کودک و نوجوان را برای زندگی می سازد؛ آموزش زندگی محور است و تبلور زیباترین رفتارهای بشری است.

قصه‌گو کسی است که با هنر کلامی و غیرکلامی خود بهترین جلوه‌های زندگی را به کودک و نوجوان می‌نمایاند کودک با قصه زندگی می کند و قصه گو در این زندگی با کودک همراه می‌شود. لذا قصه‌گو در عین بزرگی کودک می‌شود.

هیأت داوران این جشنواره ضمن سپاس از مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه سرکار خانم حسنی خوانسار و همکاران پرتلاششان، لازم می‌داند از کلیۀ شرکت کنندگان در این جشنواره قدردانی نموده مواردی چند را به عنوان نمونه یادآور شود.

۱-محور هنر قصه‌گویی، روایتگری است، بنابراین خط روایت و حضور راوی در طول اجرا نباید خدشه‌دار شود، حضور نمایش و تئاتر و عروسک‌گردانی و ... در قصه ابزارمحور است نه هدف‌محور لذا نباید به روایت‌گری صدمه بزند.

۲-لازم است قصه‌گو از تمام ظرفیت‌ها، شرایط و امکانات محیطی برای قصه خود بهره ببرد.

۳-تناسب بین اجزا و محتوای قصه و ابزارهایی که استفاده می‌کنیم مانند صدا، موسیقی، تصویر و غیره از اهمیت بالایی برخوردار است.

۴-قصه‌گویی باید به گونه‌ای باشد که تقویت و پرورش ذهنیت و خلاقیت مخاطب را در پی داشته باشد، استفاده از صحنه آرایی به سبک نمایش، ذهنیت و خلاقیت کودکان را محدود به حوزۀ نگاه نموده، از پرورش تخیل مخاطبان جلوگیری می‌کند، بدیهی است که فضاسازی و آفرینش ملزومات مورد نیاز قصه به‌وسیلۀ نمادها و اشاره‌ها می‌تواند در باروری تخیل کودکان موفق‌تر عمل کند.

۵-برای این که قصه‌گویان عزیز وارد حوزۀ نمایش نشوند، باید مرز قصه‌گویی و بازیگری را بدانند و همیشه در هیئت قصه‌گو باقی بمانند، شخصیتِ کاراکتر را روایت کنند نه آن‌که آن‌ را بازی کنند. همچنین، لازم است قصه گو با تأکید بر شخصیت اصلی داستان و شخصیت سازی کافی برای کاراکتر اصلی جایگاه او را مشخص کرده و شنونده را تا پایان با دغدغه های شخصیت اصلی همراه کند.

۶-صدا به عنوان مهم‌ترین ابزار قصه‌گویی، همواره باید مورد توجه خاص باشد. به قصه‌گویان گرامی توصیه می‌شود، تمرین‌های پرورش و کنترل صدا را به عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌های یک اجرای موفق جدی بگیرند.

«هیئت داوران مرحلۀ استانی دومین جشنوارۀ  قصه‌گویی استان کرمانشاه آبان ۱۴۰۱»

گفتنی است، فریبرز لرستانی، داور این جشنواره، شاعر و نویسنده کودکان، متخلص به آشنا، مدرس هنر کودکان و دارای ۸۰ عنوان کتاب در زمینه شعر قصه و داستانک است. نوشین نوری، دیگر داور این جشنواره نویسنده بیش از ۷۰ عنوان کتاب در زمینه کودک و نوجوان به صورت شعر و داستان است که بیش از ۵۰۰ موسیقی کودک و بزرگسال از اشعار وی ساخته شده و در برنامه های کودک، اجتماعی و موسیقی صدا و سیما از آن ها استفاده می شود. رضا عاطفیان، دیگر داور این جشنواره، مجری صدا و سیمای کرمانشاه، مسئول خانه مجریان و گویندگان حوزه هنری، مدرس معاونت آموزش صدا وسیما است.

در دومین روز از برگزاری دوسالانه جشنواره ملی قصه‌گویی «نهال امید» در استان کرمانشاه، سونیا مرادی، با اجرای قصه باران آفتاب و قصه کاشی؛ کیکاووس صوفی، با اجرای قصه چله؛ هاوین رحیمی، قصه زال دستان؛ میترا تقی زاده،  شهلا یوسفپور، با اجرای قصه سنگ قرمز کوچولو؛ ثریا نادری، قصه دنیا چقدر بزرگه، به اجرای قصه گویی در بخش صحنه ای پرداختند.

در آئین اختتامیه دومین روز این جشنواره از دو گروه برگزیدگان شرکت کننده در بخش دیجیتال و بخش صحنه ای تقدیر بعمل آمد؛ در بخش اجرای قصه گویی صحنه ای نسرین عبدلی با کسب رتبه اول؛ آرزو قنبری دوم؛ ثریا نادری مقام سوم؛ تهمینه ماوائیان رتبه چهارم؛ زهره نوری عنوان پنجم و مریم محمدی با کسب مقام ششم برگزیدگان بخش صحنه ای جشنواره قصه گویی استانی شدند. در بخش دیجیتال، از فرشاد جمشیدی به عنوان نفر برتر بخش دیجیتال؛ بهرام عظیمی نفر دوم؛ سونیا مرادی نفر سوم؛ سمیه میرزایی با کسب رتبه چهارم؛ مهناز افشاری نفر پنجم و هاوین رحیمی با کسب رتبه ششم در بخش دیجیتال با اهدای لوح یادبود و جوایز قدردانی بعمل آمد.

در ادامه از داوران این جشنواره قصه گویی و بیتا الفتی، فعال فرهنگی در حوزه قصه گویی کودک و نوجوان با اهدای لوح یادبود تقدیر شد.