فهرست

خبر

نهاد کتابخانه ها
استان شناسی(کرمانشاه)

استان شناسی


موقعیت جغرافیایی استان کرمانشاه:
 این استان بنا بر برآوردهای سال 1385 مجموعا 1.902.760 نفر جمعیت دارد. مرکز این استان شهر کرمانشاه است که دارای حدود 570.567 نفر جمعیت است که حدود 3 درصد از جمعیت کل کشور را شامل می شود و از این نظر در کل کشور دارای رتبه سیزدهم است . از این تعداد 35/59 درصد در نقاط شهری و 30/39 درصد در نقاط روستائی زندگی می کرده اند و بقیه جمعیت به صورت غیر ساکن می باشند . در این استان در مقابل هر 100 نفر زن ، 106 نفر مرد وجود داشته است . این نسبت در بین اطفال کمتر از یک سال برابر 107 نفر و در بزرگسالان 65 ساله و بیشتر معادل 137 نفر بوده است .
از جمعیت این استان 14/4 درصد در گروه سنی 65 ساله و بیشتر قرار داشته اند . 14/55 درصد بین 15 تا 64 ساله و 71/40 درصد کمتر از 15 ساله می باشند .
در سال 1375 میزان با سوادی در جمعیت 6 ساله و بالاتر استان به 57/76 درصد میرسد که این رقم در نقاط شهری 14/97 درصد و در مناطق روستائی و غیر ساکن 30/92 درصد به دست آمده است . به عبارتی دیگر در استان به طور متوسط از هر 10 نفر 9 نفر با سواد می باشد .

استان کرمانشاه با مساحت 25.009 کیلومتر مربع 1.5 درصد از کل مساحت کشور را به خود اختصاص داده است و دارای 14 شهرستان با نام های اسلام آباد غرب، سرپل ذهاب، سنقر، هرسین، کنگاور، جوانرود، صحنه، پاوه، گیلانغرب، روانسر، دالاهو، قصر شیرین و ثلاث بابا جانی می باشد. با توجه به آنکه استان کرمانشاه در بخش غربی ایران قرار گرفته است بخشی از رشته کوه زاگرس را در خود جای داده است. کوه های زاگرس در این منطقه شامل کوه بیستون، کوه آتشگاه، کوهستان پروا، کوه فرخشاد، کوه سه کل، کوه خرامان، کوه دالاخانی، کوه دالاهو، سفید کوه، شاودالان، کوه بلوچ، کوه شاهو، کوه ماکوان و کوه میوله می شود. از استان کرمانشاه به عنوان شاهراه ارتباطی شرق و غرب یاد می شود و در 200 کیلومتری مرز ایران و عراق قرار گرفته است. طبق آخرین سرشماری استان کرمانشاه، جمعیتی بالغ بر 946,651 نفر را در خود جای داده است.
موقعیت جغرافیایی: 
استان کرمانشاه جزو نواحی کوهستانی کشور به شمار می آید که بین فلات ایران و جلگه بین النهرین واقع شده است. همچنین این استان در قسمت شمال غربی کوه زاگرس قرار گرفته که همین باعث شده،سراسر منطقه تحت پوشش قله ها و ارتفاعات این رشته کوه قرار گیرد. بر اساس نظریه زمین شناسان؛ استان کرمانشاه در دوران های مختلف زمین شناسی، بر اثر حرکت صفحه آفریقا عربستان، به سمت صفحه ایران و در نتیجه پیدایش چین خوردگی و رسوبات دوران دوم و اوایل دوران سوم تشکیل شده است. ارتفاعات و چاله های موجود در منطقه، بعد از پیدایش، تحت تاثیر عوامل فرسایشی قرار گرفته است. جنس مواد تشکیل دهنده ناهمواری ها، اغلب رسوبی و از نوع آهک است که نمونه بارز آن کوه بیستون و کوه پرآو یا پرآب است.
از مهم ترین کوه های این استان می توان کوه های دالاهو، کوه های پرآو یا پرآب، کوه شاهو، کمر زرد، هزار خانی پایین، دالاخانی، کوه بدر، سیروله، بازی دراز و کوه سه سر را نام برد.
وجود مجموعه ای از رشته کوه های موازی در استان، باعث پیدایش دشت های مرتفع کوهستانی در میان این رشته کوه ها شده است. از مهم ترین پهنه هموار استان می توان ماهیدشت در جنوب غرب کرمانشاه را ذکر کرد. از دیگر دشت های وسیع سرسبز استان می توان به دشت حسن آباد، گواور، دیره، دینور، چم چمال، اسلام آباد و کرند، بشیوه پاطاق، ذهاب و سومار اشاره کرد.
آب و هوای استان کرمانشاه تحت تاثیر عبور جریان هوایی مدیترانه ای و  مناطق کوهستانی قرار دارد که به طور کلی به دو منطقه گرمسیری در غرب و سردسیری در سایر نواحی تقسیم می شود. ولی با این وجود می توان چهار نوع اقلیم متفاوت را برای استان بیان کرد که عبارتند از: زمستان ملایم و تابستان گرم و خشک در شهرستان های چون: قصر شیرین، سرپل ذهاب و دهستان ازگله. زمستان سرد و تابستان خنک در پاوه، جوانرود و کرند. اقلیم نیمه خشک و استپی خنک در شهرستان هایی مانند: سنقر و دهستان پشت دربند. آب و هوای نیمه خشک و استپی گرم در کنگاور، صحنه و هرسین.
همچنین استان کرمانشاه دارای چهار حوزه آبریزی با رودخانه هایی به شرح زیر است: حوضه آبریز سیروان شامل آب لیله، زیمکان، آب زرشک، مره خلیل، گاو رود، علیا یا گاو وهره و آب شمشیر، حوضه آبریزگاه یا گاماسیاب و یا گاوماسی شامل رودخانه های گاماسیاب، جامیشان و دینور، حوضه آبریز قره سو مشتمل بر رودخان ه قره سو، رازآور، مرگ و قسمتی از حوزه آبریز سیمره، رود اروند رود و هزارخانی و اما چهارمین حوزه آبریز، حوضه آبریز الوند است که شامل رودخانه های الوند، دیره، گیلان غرب، قوره سو، چم امام حسن، آب ماهیت یا آو ماهیت می شود. از دیگر رودخانه های این استان هواسان، کنگر و آب نعمت است.تاریخچه استان کرمانشاه:
اولین ردپای زندگی انسان در این منطقه به دوران پارینه سنگی باز می گردد ( قدیمی ترین دوران ماقبل از تاریخ ) کشف تبرهای دسته سنگی با قدمتی نزدیک به 200 هزار سال در منطقه هرسین مهر تاییدی بر دیرینگی استان کرمانشاه زده است. گنج دره در غرب شهرستان هرسین، آسیاب و سراب در بخش شرقی استان کرمانشاه از جمله اولین آثاری هستند که خبر از یک جا نشینی در غرب آسیا می دهند که در این منطقه کشف شده اند.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/0823a41d-93c1-4567-9c79-cce98d1853c8Bistoon_Kermanshah.jpg


استان کرمانشاه که یکی از مراکز اصلی حکومت مادها محسوب می شد در زمان هخامنشیان با همین نام وجود داشته و پس از آن در دوران ساسانیان به " ماه " تغییر نام یافت. استان کرمانشاه در دوران ساسانیان وارد برهه جدیدی از تاریخ خود شد و به دلیل آب و هوای دلپذیری که داشت به شدت مورد توجه پادشاهان ساسانی قرار گرفت به همین جهت امروزه بسیاری از آثار تاریخی این استان یادگاری از آن دوران می باشد

https://rentija.com/theme/images/uploadImages/cf38ddf8-7577-4145-b7bf-fbe5d54725d51397041317205975614652124-min.jpg
این استان یکی از مهم ترین راه های ارتباطی در گذشته بوده و تا پیش از حکومت آل حسنویه ( گروهی از کردان شیعه که حدود نیم قرن بر این منطقه حکومت کردند ) پایتخت حکومت صفاریان بود. اما این شکوه تنها تا پیش از اسلام دوام داشت و در دوره اسلامی در پی حمله اعراب به ایرانیان کرمانشاه به شهری نسبتا ویران تبدیل شد.

کرمانشاه تازه داشت جان می گرفت که بار دیگر در قرن هفتم طی حمله مغول ها به ایران به مخروبه ای تبدیل شد. از دیگر جنگ هایی که تاریخ این استان به خود دیده است می توان به حمله لشکر امیر تیمور در قرن هشتم و حمله لشکر ترکان عثمانی در قرن نهم اشاره کرد.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/90630614-ad95-4d50-9503-a2046b89f30924730255-market-in-isfahan-persia.jpg
این ویرانی ها تا پس از حکومت صفویان نیز ادامه داشت زیرا به دلیل اختلافات و جنگ های پی در پی حکومت صفویان و عثمانی شهر کرمانشاه گاهی تحت فرمانروایی حکومت صفویان و گاهی نیز تحت تسلط حکومت عثمانی قرار داشت تا اینکه ورود ایل زنگنه سرنوشت جدیدی را برای این شهر رقم زد و به دنبال اتمام جنگ صفویان و حاکمان عثمانی هم چنین به امضا رسیدن عهدنامه زهاب شهر کرمانشاه نیز روی آرامش، رشد اجتماعی و رشد اقتصادی را به خود دید و این آبادانی از دوران شاه صفی ( ششمین پادشاه حکومت صفویان ) تا سرنگونی این حکومت ادامه داشت.
https://rentija.com/theme/images/uploadImages/b87d94bc-8556-4cd7-9199-71cf41850c40Kermanshah-1310.jpg


کرمانشاه در دوران افشاریه :  شهر کرمانشاه در دوران حکومت افشاریان به سبب جای دادن توپخانه نادری در خود از اهمیت بسیاری برخوردار بود به همین منظور افراد بسیاری برای دستیابی به این شهر تلاش می کردند تا اینکه در نهایت کریم خان زند بر دیگر داوطلبان چیره شد.
کرمانشاه و دوران زندیه : شهر کرمانشاه در این دوران بار دیگر توانست آرامشی موقتی را تجربه کند که متاسفانه این بار نیز این آرامش عمر چندانی نداشت و پس از مرگ کریم خان زند سرنوشت تکراری جنگ های پی در پی برای این شهر مرور شد.
 کرمانشاه در دوران قاجار : این شهر در دوران قاجار جان تازه ای گرفت و پیشرفت چشم گیری در عرصه های تجاری جهان و اقتصادی داشت و پس از مدت ها بار دیگر وجه شهری خود را به دست آورد
کرمانشاه در دوران پهلوی : استان کرمانشاه در دوران پهلوی به واسطه جنگ های جهانی اول و دوم توسط اجنبی ها اشغال شده بود که پس از اتمام جنگ بار دیگر تحت تسلط حکومت ایران قرار گرفت.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/4b5b6102-963d-4cad-931b-0eafc2897c6f_102545140_baf8cfd7-b04b-4704-91d8-78606f38bdf4-min.jpg

اهمیت استان کرمانشاه در جمهوری اسلامی:
یکی از شهرهای ایران که در پیروزی جمهوری اسلامی نقش به سزایی را ایفا کرد همین استان کرمانشاه بود که آرامش آن پس از پیروزی حکومت جمهوری اسلامی ایران دوام چندانی نداشت و به فاصله تنها دو سال وارد جنگ ایران و عراق شد. از آن جایی که استان کرمانشاه جزء شهر های مرزی ایران به شمار می آید طی هشت سال دفاع مقدس به طور کامل درگیر جنگ زمینی و هوایی با ارتش عراق بود. در تابستان سال 1367 بخش زیادی از این منطقه ( قصر شیرین، سر پل ذهاب، اسلام آباد غرب تا امتداد تنگه مرصاد ) به تصرف رژیم بعصی عراق درآمد اما با استفاده از موقعیت جغرافیایی این منطقه ورق برگشت و پس از 8 سال جنگ تحمیلی عراق در استان کرمانشاه پایان یافت.
پس از بررسی تاریخ پر فراز و نشیب استان کرمانشاه کمی رنگ به مطلب ببخشیم و از جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه دیدن کنیم.


مشاهیر فرهنگی و ادبی و بزرگان:
 احمد عزیزی: زندگینامه
احمد عزیزی در ۴ دی ماه ۱۳۳۷ در سرپل ذهاب کرمانشاه به دنیا آمد. وی در کودکی با عشایر سیاه چادرنشین حشر و نشر فراوان داشت و قبل از رفتن به دبستان، خواندن و نوشتن را بدون داشتن معلم و تنها از روی کنجکاوی و تأمل و دقت از نوشتههای روی تابلوها و اسامی خیابانها و به خوبی فرا گرفت. وی قبل از پیروزی انقلاب به دعوت شمس آل احمد به تهران رفت و دیداری نیز با مرتضی مطهری داشت. وی با آغاز جنگ به همراه خانواده به تهران نقل مکان نمود و برای مدتی ساکن شهرستان نور شد سپس در تهران اقامت گزید و به همکاری با روزنامه جمهوری اسلامی پرداخت.
وی سرودن شعر را از سالهای جوانی با مجله جوانان آغاز کرد. وی از پانزدهم اسفندماه ۱۳۸۶ بعلت کاهش سطح هوشیاری ناشی از تشنج، بیماری قلبی و کلیوی در بخش آیسییو بیمارستان امام رضا کرمانشاه بستری بود. با تأکید رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از دیدار با وی، مسئولان بر آن شدند که وی را جهت درمان به خارج از کشور اعزام کنند.
فعالیتهای ادبی
وی آثار شعر و نثر ادبی متعددی دارد؛ و شاعری با سبک منحصر به فرد است که این سبک بصورت مثنوی در -کفشهای مکاشفه- جلوه کردهاست تمایل سبک وی به معنویت و عرفان اسلامی با فرم جدیدی از مثنوی -ملهم از مثنوی مولوی- در شعر معاصر بینظیر است. این سبک تأثیر بسیار زیادی در شعر معاصر گذاشتهاست. اشعار عزیزی با عرفان اسلامی آمیختگی دارد و تمجید از اهل بیت در بیشتر آثارش موج میزند. او مثنویهایش را غالباً با وصف طبیعت آغاز میکند و با تمهیدات گوناگون و با توسل به مناسبات و ترکیبات نو وتجنیسات سنتی، رفته رفته به موضوع اصلی گریز میزند. وی در ساختن ترکیبات نو به شیوه شعرای سبک هندی نیز مهارتی خاص دارد. برای نمونه میتوان به این ترکیبها اشاره کرد: جبرئیل آباد الهام، اب بازیهای فطرت، تابستان عزلت، تب خیس تکلم، درختان پا به ماه و کولیان شبنم فروش.
دوره بیماری
وی از ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ به مدت ۹ سال بر اثر اختلالات کلیوی در حالت اغما در بیمارستان امام رضای کرمانشاه بخش آی سی یو بستری بود، حال عمومی او پس از سه سال به حدی رسید که وی نسبت به شادیها و غمها با اشکها و لبخند پاسخ میداد و میتوانست سخنان اطرافیان را بشنود و عکس العمل نشان دهد
سید علی خامنهای در ۲۸ مهر ۱۳۹۰ طی سفرش به کرمانشاه از احمد عزیزی در بیمارستان دیدار کرد.
عزیزی در بیمارستان کرمانشاه بستری بود و طبق نظر پزشکی در آبان ۱۳۹۱ اعلام شد حال عمومی وی تغییر خاصی نداشت، اما هوشیاری او نسبت به قبل بهتر است ولی توانِ صحبت نداشت. وی همچنین میتوانست از راه دهان تغذیه کند
عزیزی که تا پایان عمر در اغما بسر میبرد، در ۱۳ اسفند ۹۵ دچار نارسایی و انسداد روده شد دو روز بعد تحت یک عمل جراحی ضروری و ناگهانی قرار گرفت که بعلت ریسک بالا یک روز بعد عمل منجر به فوت وی شد.
درگذشت
وی پس از ۹ سال اغما در بیمارستان امام رضا کرمانشاه و بدنبال انسداد روده، بعد از ظهر روز دوشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۵ در ۵۸ سالگی درگذشت
رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران، ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ در پیامی درگذشت احمد عزیزی را تسلیت گفت.
آثار
«کفشهای مکاشفه» ۱۳۶۷
«شرجی آواز» ۱۳۶۸
«خوابنامه و باغ تناسخ» ۱۳۷۱
«ترجمه زخم» ۱۳۷۰
«باران پروانه» ۱۳۷۱
«رودخانه رؤیا» ۱۳۷۱
"ناودان الماس "
"ترانههای ایلیایی"
غزالستان
قوس غزل
«ملکوت تکلم»
«سیل گل سرخ» ۱۳۵۲
روستای فطرت
رؤیای رویتآيت الله سيد مرتضي نجومي:
بر اساس شناسنامه، آیت الله سید مرتضی نجومی متولد ۲۶ بهمن ۱۳۰۷ است، هرچند در نوشتهای از خود او در پشت نسخهای نفیس از نهج البلاغه، به نقل از پدرس ۲۳ جمادی الثانی ۱۳۴۶ مصادف با ۵ آذر ۱۳۰۷ در کرمانشاه ثبت شده است.

وی فرزند آیتالله سید محمد جواد نجومی فرزند آقاسید میرزا اسماعیل نجومی است. بر اساس شجرهنامهای که در پشت همان کتاب آمده سلسله سیادت او به امام چهارم شیعیان علی ابن الحسین میرسد. پدر و جدش آقا سیدمیرزا اسماعیل نجومی متولد کرمانشاه و از سادات بسیار بزرگ شهر کرمانشاه بودند و طول عمرشان را در آنجا سپری کردند. در سال ۱۳۱۴ در دبستان هدایت کرمانشاه به تحصیل پرداخت و تا کلاس ششم آنجا بود که بعد در سال ۱۳۲۱ و ۱۳۲۲ کلاسهای اول و دوم دبیرستان را نیز گذراند و به تحصیل دروس حوزوی پرداخت. در شرایطی که مدرسهٔ علوم دینی در کرمانشاه نبود، وی تحصیل علوم حوزوی را در محضر پدرش و دیگر استادهای شهر شروع کرد تا آنکه با گذشت چند ماه، علمای شهر به امر آیتالله آقا سید ابوالحسن اصفهانی، حوزهٔ علمیهٔ کرمانشاه را پایهگذاری کردند که در مسجد حاج شهباز خان برگزار میشد.


او در سال ۱۳۲۹ خورشیدی (۱۳۶۹ قمری) به شهر نجف رفت و در مدارس سیدمحمد کاظم یزدی، مدرسه آیتالله آخوند خراسانی، مدرسه «مرحوم حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل» و مدرسه مرحوم آخوند به تحصیل دروس حوزوی پرداخت و به درجه اجتهاد رسید. وی در سال ۱۳۳۴ با دختر یکی از علمای نجف، سید عباس ناجی که اصالتاً از اهالی آذربایجان ایران بود ازدواج کرد و از او سه پسر و سه دختر و تعدادی نوه به جای مانده است. در پی اخراج ایرانیان مقیم عراق توسط بعثیها او نیز در سال ۱۳۴۹ به کرمانشاه بازگشت. از آن به بعد در کرمانشاه زندگی کرد و به یکی از چهرههای پرنفوذ معنوی شهر تبدیل شد. او در مسجد نواب نماز میگزارد که از جمله مساجد فعال شهر کرمانشاه است. در آثار به ثبت رسیده از او میتوان به مجموعه عکسی از آثار خطی او، چند رساله ارزشمند با عناوینی چون رساله بعد معنوی هنر خط، رساله التصویر و التمثیل، رساله الغناء، رساله النجاسه الخمر، تفسیر سورهٔ مومن، و رسالهای در تعظیم شعائر اسلامی اشاره کرد.


از برترینهای هنر خوشنویسی جهان بود که تابلوهای زیبایی از او به جا ماندهاست. او نزد خطاطان بزرگی همچون هاشم بغدادی و احمد نجفی به تمرین و ممارست پرداخت تا در انواع خطوط اسلامی استاد و در خط نسخ و ثلث صاحبنام شد و در تذهیب و تشعیر و تجلید و گل و بوتهسازی آثاری ماندگار پدید آورد. در سال ۱۳۵۷ خورشیدی)۱۳۹۸ هجری قمری)، احمد معصومی زنجانی اجازهای عربی در عالم خط برای او نوشت. او لوح تقدیر در نخستین گردهمائی و جشنواره خوشنویسان جهان را از آن خود نمود و نیز بعنوان چهرهٔ ماندگار ایران در عالم هنر مورد تقدیر قرار گرفت. وی سرانجام در ۲۵ آبان ۱۳۸۸ در سن ۸۱ سالگی و در منزل شخصی خود در کرمانشاه درگذشت.
رحيم معيني كرمانشاهي
رحيم معيني كرمانشاهي ، فرزند كريم خان معيني ، ملقب به سالار معظم و نوه ي حسين خان معين الرعايا در پانزده بهمن ۱۳۰۱ هجري خورشيدي ، در شهر كرمانشاه ديده به جهان گشود . او از سال ۱۳۲۰ به کار نقاشی پرداخت و تابلوهای نفسيي از خود به یادگار گذارد . وي تخلص هاي شوقي ، اميد و سپس معيني را براي خود برگزيد . معيني كرمانشاهي داراي سابقه كار ادبي از سال ۱۳۲۰ و مدير روزنامه سلحشوران غرب در سال ۱۳۲۲ تا سال ۱۳۲۸ مي باشد . او در شهریور ۱۳۲۰ و هم زمان با اشغال نظامی ایران و سقوط رضاشاه ، فعالیت های سیاسی خود را آغاز کرد و از طریق نوشتن مقاله های تند و صریح ، مخالفت های خود را بر عليه شاه و اقداماتش آشکار ساخت   از آثار ارزشمند رحيم معيني كرمانشاهي مي توان به چهار مجموعه شعر وي به نامهاي " اي شمع ها بسوزيد ، فطرت ، خورشيد شب و حافظ برخيز " و تابلوي مسیح با کار سیاه قلم اشاره كرد . قسمتی از آثار ادبی و اجتماعی معيني كرمانشاهي در روزنامهٔ سلحشوران غرب به چاپ رسید . او داستان اختر و منوچهر را در چهار تابلو به رشتهٔ نظم درآورد و در آن حقایقی از اجتماع زمان را مجسم کرد . امید ، شاعری توانا و خوش قريحه بود كه علاوه بر سرودن شعر ، به ترانه سُرایی نيز  همت گمارد.  رحیم معینی کرمانشاهی همچنین در نگارش فیلمنامهٔ وسوسه شیطان با محمد زرین دست و کریم فکور همکاری داشت. او ، ارادت خاصي به خاندان عصمت و طهارت عليه السلام داشت و حسينه اي در كرمانشاه بنا كرد كه هم اكنون به نام وي خوانده مي شود . نقاش ، روزنامه نگار ، نويسنده و شاعر گرانقدر كرمانشاهي ، در بيست و چهارم آبان ۱۳۹۴ هجري شمسي دار فاني را وداع گفت و جاودانه شد .میر جلال الدین کزازی:
میر جلال الدین کزازی در سال ۱۳۲۷ در کرمانشاه به دنیا آمد. وی در خانوادهای فرهنگی چشم به جهان گشود و خوگیری به مطالعه و دلبستگی به ایران و فرهنگ را از پدر فرا گرفت . کزازی دوره دبستان را در مدرسه آلیانس کرمانشاه گذراند و در دوره دانش آموزی با زبان و ادب فرانسه آشنا شد.سپس دوره دبیرستان را در مدرسه رازی به پایان برد و برای ادامه تحصیل در رشته زبان و ادب پارسی به تهران رفت و در دانشکده ادبیات فارسی و علوم انسانی دانشگاه تهران دورههای گوناگون آموزشی را سپری کرد و در سال ۱۳۷۰ مدرک دکتری خود را در این رشته اخذ کرد. او از سالیان نوجوانی نوشتن و سرودن را آغاز کرد و در آن سالیان با هفتهنامههای کرمانشاه همکاری داشت و آثار خود را در آنها به چاپ میرساند. وی عضو هیات علمی در دانشکده ادبیات فارسی و زبانهای خارجی وابسته به دانشگاه علامه طباطباییHYPERLINK "http://www.hamshahrionline.ir/details/۷۵۵۰۰" است. او افزون بر زبان فرانسوی که از سالیان خردی با آن آشنایی یافتهاست، با زبانهای اسپانیایی و آلمانی و انگلیسی نیز آشناست. کزازی دهها کتاب و نزدیک به ۳۰۰ مقاله نوشته و در همایشها و بزمهای علمی و فرهنگی بسیار در ایران و کشورهای دیگر سخنرانی کردهاست. وی مدتی نیز در اسپانیا به تدریس ایرانشناسی و زبان پارسی اشتغال داشته است. گه گاه، شعر میسراید و تخلص او در شاعری زُروان است
جایزه بهترین کتاب سال برای ترجمه انه اید اثر ویرژیل در سال-۱۳۸۴ چهره برگزیده استان کرمانشاه۱۳۶۹
چهره برگزیده استان کرمانشاه در سال ۱۳۸۴
 چهره ماندگار در ادب و فرهنگ در سال ۱۳۸۴
نشان زرین و سپاسنامه از بزرگترین انجمن ادبی و فرهنگی یونان، پارناسوس، به عنوان برجسته ترین ایرانی در گسترش و شناسانیدن فرهنگ و ادب یونان در سال ۱۳۸۴
پژوهشگر برگزیده در دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۳۸۵
برخی از آثار دکتر میر جلال الدین کزازی:
آب و آینه (مجموعه مقاله)
از گونه ای دیگر (شاهنامه شناسی)
بیکران سبز (دفتر شعر)
پارسا و ترسا (عطارشناسی)
پرنیان پندار (مجموعه مقاله)
پند و پیوند (حافظ شناسی)
تَرجُمانی و تَرزَبانی )هنر ترجمه(
تندبادی از کنج )شاهنامه شناسی(
دُرّ دریای دَری (شاهنامه شناسی)
دیدار با اژدها (گزارش سفر)
دیر مغان (حافظ شناسی)
رخسار صبح (خاقانی شناسی(
روزهای کاتالونیا )گزارش سفر(
رویا، حماسه، اسطوره )شاهنامه شناسی(
زیباشناسی سخن پارسی در سه جلد
سراچه آوا و رنگ (خاقانی شناسی)
سوزن عیسی (خاقانی شناسی)
گذری و نظری بر آثار و احوال (زیست نامه)
گزارش دشواریهای دیوان خاقانی(خاقانی شناسی)
مازهای راز (شاهنامه شناسی)
نامه باستان (هفت جلد)خواننده، موسیقی دان ، آهنگساز


شهرام ناظری:

شهرام ناظری (زادهٔ ۲۹ بهمن ۱۳۲۸ در کرمانشاه) خواننده، موسیقیدان، آهنگساز و از برجستهترین هنرمندان موسیقی اصیل ایرانی و استادموسیقی مقام ایرانی است. ناظری به «شوالیه» معروف است. شهرام ناظری در بیشتر آثار خود از شعرهای مولانا بهره بردهاست وطی سالها فعالیتِ هنری، توانسته سبک جدیدی از موسیقی را که آمیخته به ادبیات حماسی و عرفانی ایران است بهوجود آورَد. ناظری، علاوه بر بهرهگیری از شعرهای مولوی در زمینهٔ استفاده و استوارسازی شعر معاصر پارسی بر روی موسیقی سنتی ایرانی نیز پیشرو بودهاست. علاوه بر اینها شهرام ناظری از اولین کسانیست که با استفاده از موسیقی مقامی، اشعار شاهنامهٔ فردوسی را اجرا کردهاست. وی تاکنون بیش از ۴۰۰ آلبوم موسیقی منتشر کردهاست.
از معروفترین تصنیفهای شهرام ناظری میتوان به تصنیفهای «اندک اندک» با شعر مولانا، «آتشی در نیستان» با شعر مجذوب علیشاه، «کاروان شهید» با آهنگ محمدرضا لطفی و «شیدا شدم» با شعر خودش اشاره کرد که غالباً از ساختههای خود او هستند. تصنیف «شیدا شدم» یک بار با سازهای غربی در کنسرت شهرام ناظری و لوریس چکناوریان و یک بار با سازهای ملی در آلبوم مولویه اجرا شدهاست. همچنین، آثاری که ناظری به زبان مادریاش، زبان کردی نیز اجرا کرده، شهرت بسیار دارند. از معروفترین آثار کردیِ ناظری میتوان به تصنیفهای قدیمیِ «شیرین شیرین» و «واران وارانه» اشاره کرد که او بازخوانی کردهاست. ناظری دارای شهرت جهانی است. در سال ۲۰۰۷، از سوی دولت فرانسه نشان لژیون دونور و در سال ۲۰۱۴ «نشان شوالیه ملی لیاقت» فرانسه به او اهدا شد. نیویورک تایمز به او لقب «بلبل فارسی» داده است و کریستین ساینس مانیتور او را «لوچانو پاواروتیِ ایران» نامید.
زندگینامه
شهرام ناظری در کوچهٔ یخچالی در محله برزهدماغ در کرمانشاه، در خانوادهای کرُد زبان و آشنا با موسیقی و شعر به دنیا آمد. وی صدای دلنشینش را از پدر و مادر خویش به یادگار دارد و از دوران خردسالی توسط مادرش با شعر و آواز آشنا شد؛ پدرش نیز صدای لطیفی داشت و ضمن آشنایی با گوشهها وردیفهای آواز ایرانی، سهتار هم مینواخت. وی از سبک قدما و خوانندگان آن دیار به خصوص «شیخ داوودی» خوانندهٔ بزرگ آن زمان بهره گرفته و نیز داشتههایش را در اختیار فرزندش گذاشت.

بزرگ این خانواده، استاد پرویز خان پورناظری معروف به حاجی خان خود از شاگردان درویش خان و کلنل وزیری بودهاست. اکثر موسیقیدانان کرمانشاهتوسط وی با نت و موسیقی اصیل ایرانی آشنا شدهاند. این محیط مناسب هنری موجب شد تا شهرام ناظری بتواند در سن ۷۷سالگی اولین برنامهٔ هنری خود را در رادیوی کرمانشاه همراه با تار زنده یاد درویشی، از نوازندگان معروف آن زمان کرمانشاه، اجرا نماید. پس از آن در سن ۱۱۱ سالگی نیز توانست در رادیو تلویزیون ایران چند برنامهٔ دیگر آواز ایرانی اجرا کند. ناظری برای پر بارتر کردن درک موسیقی خود ارتباط بیش تری با پسر عمویش کیخسرو پورناظریفرزند پرویز خان پورناظری و درویش علی خراباتی برقرار کرد که این ارتباط تأثیر بزرگی بر فهم او از موسیقی محلی و کردی ایران داشت.

آغاز فعالیت حرفهای
ناظری همواره در پی بهره بردن از مکاتب و استادان مختلف بودهاست. وی در سال ۱۳۴۵ برای بهرهگیری از محضر استادانی چون عبدالله دوامی، نورعلی خان برومند، عبدالعلی وزیری، محمود کریمی ومحمدرضا شجریان[۱][۲][۳] عازم تهران شد و ضمن بهرهگیری از محضر این اساتید، سهتار را نیز نزد استادان احمد عبادی، جلال ذوالفنون و محمود هاشمی فرا گرفت. شهرام ناظری به مدت یک سال نیز در تبریز با نوازندگان و موسیقیدانان آن دیار مانند غلامحسین بیگجهخانی و محمود فرنام قیطانچیان که خود از شاگردان اقبال آذر بودند در زمینه موسیقی ایرانی کار کرد.
درسال ۱۳۵۴ بنا به پیشنهاد نورعلیخان برومند به استخدام رادیو تلویزیون ایران درآمد و اولین برنامهٔ خود را با گروه شیدا به سرپرستی محمدرضا لطفی با مثنوی مولوی و ترانهای از شیخ بهایی اجرا کرد ، پس از آن با گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان کار خود را ادامه داد. ناظری درسال ۱۳۵۵ در نخستین آزمون موسیقی سنتی ایران با نام باربد شرکت کرد و توانست مقام نخست را در رشتهٔ آواز در این آزمون به دست آورد. در سال ۱۳۵۶ همراه با گروه سماعی به سرپرستی اصغر بهاری و حسن ناهید برای اجرای کنسرت در جشنوارهٔ توس انتخاب شد.
شاهنامهخوانی
یکی از ویژگیهای بارز شهرام ناظری نسبت به خوانندگان همعصرش توجه ویژهٔ وی به اسطورهها و تحقیق و جستجو در خصوص لحنهای حماسی گمشدهٔ آواز ایرانی است. وی نخستین خوانندهای است که برای شاهنامهخوانی پژوهشی چندینساله انجام داد و در آمریکا، فرانسه و تونس اجراهای صحنهایِ شاهنامهخوانی داشت.
ناظری شاهنامه را در سه بستر ارائه میدهد:

اجرای شاهنامه و ارائهٔ آن با موسیقی مقامی، برگرفته از فضای فکری و قومیتهای ایرانی. این نوع، در آکادمی کارتاژ تونس که یک شهر تاریخی با پیشینهٔ ۴هزارساله است و همچنین در جشنوارهٔ سن فلوران فرانسه اجرا شدهاست.
اجرای شاهنامه با ارکستر بزرگ کلامی بر مبنای موسیقی دستگاهی. در این بخش ناظری به همراه کیوان ساکت بر روی شاهنامه کار کردهاست.
برداشت سوم نیز اجرای شاهنامه با گروه اینترنشنال در نیویورک با همراهی حافظ ناظری است که نمونه آن در سال ۲۰۱۰ در سالن کارنگی هال نیویورک اجرا شدهاست.
شهرام ناظری با تلاشها و اجراهایی که تا کنون داشتهاست راه را برای شاهنامهخوانی خوانندگان جوان هموار نمودهاست. از آلبومهایی که بر اساس اشعار شاهنامه اجرا شدهاند میتوان به آلبوم درفش کاویانی، کاوهٔ آهنگر اشاره کرد.
فعالیت اجتماعی
از جمله کارهای شهرام ناظری که بسیار مورد تحسین قرار گرفته است تخصیص همه درآمد یک سال فعالیتش به آسیبدیدگان پیرانشهر، شین آباد، جزامیها و بیماران بیبضاعت سرطانی میباشد که وی با این کار مبلغی بالغ بر چندصد میلیون تومان را برای امور خیریه قرار داد.
اجراهای بینالمللی
ناظری در سراسر جهان در سالنها و فستیوالهای بزرگ برنامه و کنسرتهایی اجرا نموده است. جشنواره موسیقی اکس-آن-پروانس، جشنواره موسیقی آوینیون، تئاتر دلاویل پاریس، جشنواره سامر توکیو، سالن تئاتر دالبی لس آنجلس، رویال آلبرت هال، جشنواره دل پوپولو در ایتالیا، جشنواره بیت الدین لبنان، ارکستر فیلارمونیک کلن آلمان، مجمع انجمن آسیا، مؤسسه جهانی موسیقی بروکلین، آکادمی موسیقی بام نیویورک، جشنواره اروپا رم، جشنواره موسیقی سائو پائولو و جشنواره موسیقی فاس مراکش و اجرا در شهرهای ونیز، بارسلون، مادرید، ژنو، بروکسل، آمستردام، استکهلم، اسلو و کپنهاگ از جمله بزرگترین اجراهای جهانی ناظری به شمار میرود.
افتخارات و جوایز
جایزهٔ «کونکورز» موسیقی فولکلور در سال ۱۹۷۵
دریافت جایزهٔ «بهترین موسیقی عرفانی جهان» در جشنوارهٔ فاس مراکش در سال ۱۹۹۷ (وی پس از دریافت این جایزه، از سوی مطبوعات آمریکا لقب پاواروتی ایران را نیز دریافت کرد. )
دریافت جایزه ویژه شهر ارواین ایالت کالیفرنیا برای گسترش پیام معنوی مولانا و صلح از طریق زبان موسیقی در سال ۲۰۰۶
دریافت نشان «لژیون دونور» از سوی دولت فرانسه در سال ۲۰۰۷[
دریافت نشان «شوالیه ادب و هنر» از سوی دولت فرانسه در سال ۲۰۰۷
این نشان بالاترین نشان فرهنگی فرانسهاست و پاسداشتی است از طرف دولت فرانسه به هنرمندانی که تلاش ویژهای در جهت اعتلای فرهنگ و هنر دارند.
دریافت عنوان هنرمند برتر آسیا از طرف مجمع آسیاسوسایتی ۲۰۰۷
در این مراسم بان کیمون دبیر کل سازمان ملل متحد تقدیر ویژهای از شهرام ناظری به عمل آورد.
دریافت جایزهٔ «اسطورهٔ زنده»از دانشگاه یوسیاِلاِی
دریافت نشان طلایی سماع بارگاه مولانا از دست اسین چلبی نواده مولانا در سال ۱۳۸۶ در شهر قونیه ترکیه و انتخاب به عنوان رئیس افتخاری مرکز مولانا پژوهی دانشگاه سلجوق در ایران.
دریافت کلید طلایی شهر خوی و مقبرهٔ شمس در جشنوارهٔ بینالمللی شمس تبریزی در آبان ۱۳۸۶
دریافت لوح سپاس از شهرداری شهر ایرواین کالیفرنیا به پاس قدردانی از تلاشهای شهرام ناظری در ترویج پیام معنوی صلح در قالب موسیقی و شعرهای مولوی
نام گذاری روز ۲۵ ماه فوریه سال ۲۰۰۶ به نام «شهرام ناظری»، توسط رئیس شواری شهر و شهردار سن دیه گو در حوزهٔ جغرافیایی سندیهگوی ایالت کالیفرنیا. در مدت کوتاهی پس از این نامگذاری، کنگرهٔ آمریکا نیز با اهدای لوح سپاس از وی تقدیر نمود.
دریافت تقدیرنامه از سوی دانشگاه هاروارد به دلیل نقش مؤثر ناظری در معرفی مولوی به دنیای غرب و نوآوری در موسیقی ایرانی و جذب مخاطبان غربی

https://rentija.com/theme/images/uploadImages/6b1734a5-4cde-4f7a-a9d2-a35ce6eec73f1457900234_amigo%20gasht-kermanshah3-min.jpg

جاذبه های طبیعی کرمانشا: 
ریجاب، غار رتیل، غار تایله نو، غار پروا، غار کاوات، غار قوری قلعه، غار ورواسی، سراب نیلوفر، آبشار و سراب پیران، سراب روانسر، غار چشمه سراب، تالاب هشیلان، و غار آسنگران از جمله جاذبه های طبیعی استان کرمانشاه محسوب می شوند که در این میان به بررسی برجسته ترین آن ها خواهیم پرداخت.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/85fff560-dd02-4a0c-a66f-e117e354c17bpiran.jpg


آبشار پیران : این آبشار با ارتفاع حدودا 100 متر عنوان بلند ترین آبشار ایران را از آن خود کرده است که در 9 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب قرار دارد. یکی از محبوب ترین تفریحات این منطقه برای کوهنوردان طی کردن ارتفاع این آبشار می باشد.
پیشنهاد طلایی: دوربین عکاسیتان را فراموش نکنید زیرا آبشار بلند پیران در دل کوه سوژه ای بی نظیر را برای شما آماده کرده است.
https://rentija.com/theme/images/uploadImages/d5508ec6-cf35-4543-89c9-0496bc3c5b9echidaneh-105661-pano-8-frame-vertical-sarab-niloofar-e1.jpg


2- سراب نیلوفر : از دیگر مناظر فوق العاده جذاب استان کرمانشاه که در مقاله بهترین مقاصد سفرهای تابستانه نیز به آن پرداختیم سراب نیلوفر در 20 کیلومتری قسمت شمال غرب استان کرمانشاه می باشد و همان گونه که از نامش پیداست مهم ترین جاذبه این دریاچه مربوط به گل زیبا و منحصر به فرد نیلوفر آبی است که سطح دریاچه را سبز می کند. آب این دریاچه چنان زلال است که به راحتی می توان ساقه های نازک نیلوفر آبی را در آن تشخیص داد. قایق سواری، عکاسی و پیک نیک مجموعه تفریحاتی است که در این منطقه برای گردشگران وجود دارد.
آدرس: استان کرمانشاه، ۲۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه، روستای سرآب نیلوفرhttps://rentija.com/theme/images/uploadImages/3f590229-73bc-44ea-b020-1aa343b13a05Alaedin-Travel-Company-Attraction-Cave-Ghori-Ghale-Kermanshah-5-min.jpg

3- غار قوری قلعه : غار قوری قلعه که از آن به عنوان بزرگترین غار آبی آسیا نیز یاد می شود در فاصله 25 کیلومتری شهرستان پاوه در استان کرمانشاه قرار دارد. این غار تاریخی با قدمتی حدودا 65 میلیون سال علاوه بر جاذبه طبیعی یکی از جاذبه های تاریخی استان کرمانشاه نیز محسوب می شود. این غار در کل دارای دو بخش است که گردشگران تنها امکان بازدید از یک بخش آن که رفت و آمد برای عموم آسان است را دارند و بخش دیگر به وسیله دربی آهنی از منطقه توریستی جدا شده است و تنها کوهنوردان با تجهیزات لازم می توانند به آن وارد شوند
آدرس: کرمانشاه، مسیر جاده پاوه، شمال شهر جوانرودhttps://rentija.com/theme/images/uploadImages/2368fe5e-5e49-4bb3-8574-be51fde8c193avd953675ee94d89e69a9-min.jpg

4- سراب و آبشار صحنه : سراب صحنه یکی از اماکن دیدنی کرمانشاه است که در بخش شمالی شهر دربند قرار دارد. سراب صحنه از چهار چشمه ( در بخش شمالی دربند ) سرچشمه می گیرد. یکی از جاذبه های پر طرفدار سراب صحنه آبشار تماشایی آن است که گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. آب تنی از تفریحات معمول این سراب می باشد، جالب است که بدانید تمامی دشت های اطراف این منطقه توسط این چشمه سیراب می شوند.
آدرس: استان کرمانشاه، 55 کیلومتری شهر کرمانشاه، شهرستان صحنه، سراب صحنهhttps://rentija.com/theme/images/uploadImages/283d842c-56c7-437e-941c-fc5d4025926fn3692306-6998635-1196x750.jpg

https://rentija.com/theme/images/uploadImages/cc02030b-058b-47ab-905f-4aa541d7d94aAlaedin-Travel-Company-Attractions-Tehran-Hashilan-Wetland-4-min.jpg

5- تالاب هشیلان : تالاب هشیلان در 26 کیلومتری استان کرمانشاه قرار دارد که به صورت کلی آب آن در بخش بالایی تالاب به صورت سراب و چشمه های خروشان می باشد و در ساحت تالاب به صورت کانال های بزرگ و کوچک پخش شده است و مساحت تقریبی آن 450 هکتار است که در گستره دشتی و اراضی پست دامنه کوه های خورین و ویس قرار دارد. پوشش گیاهی سطح تالاب علفی است که به صورت گیاهان آبزی در داخل آب رشد کرده است. در این تالاب حدود 110 جزیره کوچک و بزرگ با مساحت تقریبی از 100 متر مربع تا حدود یک هکتار شکل گرفته است. این تالاب در دامنه جنوبی کوه خورین در دشتی وسیع با شیب مختصر از شمال به جنوب واقع شده است. آب تالاب هشیلان از سراب سبز علی تأمین می شود
 آدرس: کرمانشاه- 26 کیلومتری شمال غرب کرمانشاه- دهستان الهیار خانی 


https://rentija.com/theme/images/uploadImages/661a96ef-cb2c-4cbe-aea7-fc054cab7eda8032-min.jpg

همان طور که پیش تر نیز گفتیم این استان دارای جاذبه های طبیعی بسیاری است که تنها به معرفی برجسته ترین و پرطرفدارترین آن ها پرداختیم. حال نوبت به جاذبه های غنی تاریخی آن رسیده این استان به سبب تاریخ پر پیچ و خمی که داشته آثار تاریخی بسیاری نیز در خود جای داده که عبارتند از:
قلعه پیران ویسه، بقعه بابایادگار، کتیبه بیستون، طاق بستان، چهارتاقی چهار قاپو، قلعه یزدگرد، کاخ ساسانی، قصر شیرین، گوردخمه اسحاق‌وند، گوردخمه سرخ ده، مجسمه هرکول، مسجد عمادالدوله، نیایشگاه آناهیتا، کتیبه گودرز، طاق گرا گودین، تپه دکان داوود، کاروانسراهای عباسی، سراب صحنه، دخمه مادها، چال‌آباد، هوجیر، شهر باستانی کامبادن، کوه نوا، مقبره ابودجاجه، نقش آتوبانی نی، قلعه بزه ‌رود، مقبره صخره‌ای کیکاووس، قه لا هجیر، قلعه مروان، پل خسروی، پل آجری میان ‌راهان، پل نوژی وران، کاخ هوش کوری، عمارت خسروی، کاخ شاپور، صفه مادی، قلعه بیستون، پل خسرو، نقش ولگش، نقش میتر یدات اشکانی، فراتاش، شیر سنگی، پرستشگاه پارتی، شهر باستانی چمچال، حمام حسن‌خان، قلعه ساری اصلان، چشمه هندی‌آباد، آتشکده چهار قاپی، تپه چیا جانی، پناهگاه ورکینی، تپه آسیاب، تپه گنج دره، پناهگاه یوان، کلیسای ارامنه ،کاروانسرای فیض‌آباد، خانه خواجه باروخ که مانند جاذبه های طبیعی تنها به معرفی برجسته ترین آثار تاریخی این منطقه خواهیم پرداخت.


https://rentija.com/theme/images/uploadImages/123ba01a-8e3f-4dce-a1c6-637b9b368ad7%D8%B7%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86karnaval.jpg


برجسته ترین آثار تاریخی استان کرمانشاه
1- طاق بستان : یکی از شناخته شده ترین جاذبه های شهر کرمانشاه طاق بستان یادگاری به جای مانده از حکومت ساسانیان می باشد که محلی ها آن را " طاق بسان " می نامند در این گویش طاق بسان به معنی یک طاق سنگی است که بر آن حکاکی شده است. در مجموعه تاریخی طاق بستان بسیاری از کتیبه ها و کنده کاری های دوران ساسانیان از مراسم تاجگذاری شاهان آن زمان بر روی سنگ ها به چشم می خورد که سال ها بعد در دوران قاجار سنگ نگاره ای با تصویر علی میرزا شاه ( فرزند فتحعلی شاه دومین پادشاه قاجار ) به این مجموعه اضافه شد. این مجموعه از دو طاق بزرگ و کوچک تشکیل شده است.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/ce2474a8-e9ce-4188-bfeb-76c511db259c695a6ef8-c8d3-4de4-b7b4-6f26bbdee6ed.jpg

طاق بزرگ : تاجگذاری خسرو پرویز، فرشتگان بالدار، اسب، فیل، شکار، تندیس شاه، فروهر و آناهیتا مجموعه آثاری است که در این بخش از طاق بستان به چشم می خورد.
طاق کوچک : تاجگذاری شاهپور دوم و سوم و سنگ نگاره هایی به خط پهلوی آثاری است که در این بخش وجود دارد.
 طاق بستان یکی از محبوب ترین مکان های تفریحی برای گردشگران و به خصوص اهالی استان کرمانشاه محسوب می شود که علاوه بر آثار تاریخی که در آن وجود دارد می توان به فضای تفریحی به همراه آب و هوایی دلچسب، چشمه ای در بخش غربی طاق، رستوران ها و سفره خانه های سنتی در این منطقه اشاره کرد.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/aa96c52a-b2f5-46a2-874d-b1b6a8dc45f561610139_455920808494379_2668205254113320701_n.jpg

https://rentija.com/theme/images/uploadImages/5749b28f-a047-424f-9e23-966fd2fbc2ebbiston2.jpg2- سنگ نبشته بیستون : این سنگ نبشته بزرگترین سنگ نبشته جهان است که بر کوه بیستون شهرستان هرسین واقع در استان کرمانشاه استوار است و آثاری تاریخی بسیاری مانند مجسمه هرکول دوم، پل بیستون، جاده شاهی کاروانسرای شاه عباسی و... در این محوطه به چشم می خورد. از نکات جالب این سنگ نبشته محل قرار گیری آن در ارتفاع بیش از ده متری زمین بر دامنه کوه پروا می باشد. کتیبه بیستون مهم ترین متن تاریخی به جای مانده از دوران هخامنشیان است. این سنگ نبشته روایتی از جنگ میان داریوش هخامنشی و گوماته مغ ( فردی که ادعا می کرد پسر کوروش بزرگ است ) می باشد.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/35854647-cc31-4898-9812-13dfb8154285139707011026366815473324-min.jpg

3- مسجد شافعی : مسجد شافعی مسجد جامع اهل سنت هست که در راسته بازار کرمانشاه ( تاریکه بازار ) قرار دارد و توسط تعدادی از خیرین اهل سنت به سرپرستی مرحوم حاج ملاسید حسین مسعودی خریداری و در سال 1342 شمسی احداث شد. معماری این مسجد الگویی برگرفته از مساجد کلاسیک عثمانی دارد و گنبد و نیم گنبدهای بلند، مناره های قلمی نوک تیز، جزئیات و تزئینات نقاشی در داخل بنا، ستون های قطور و فضای مرکزی مرتفع زیر گنبد اصلی در آن به زیبایی به چشم می خورند. این بنای زیبا از یک طرف به میدان جوانشیر و از سوی دیگر به تاریکه بازار منتهی می شود.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/ac568538-016d-40c1-872c-0336fac3eda42460178-min.jpg

4- تکیه معاون الملک : این تکیه به دستور حسن خان معروف به معاون الملک ساخته شده و دارای سه قسمت حسینیه، زینبیه و عباسیه است که یکی از بناهای به جا مانده از دوره قاجاریه شهر کرمانشاه محسوب می شود و در بافت قدیم شهر قرار دارد. آنچه تکیه معاون المک در بخش عباسیه موزه مردم شناسی و پوشاک استان کرمانشاه ایجاد شده است. کاشی های منحصربه فرد این بنا، آن را از دیگر تکیه های شهر متمایز کرده است.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/f62dac22-ad3c-484f-aa54-893e4767650359298203_459920177913934_2769016439957506086_n-min.jpg

5- تکیه بیگلربیگی : قدمت این بنا به دوران قاجار باز می گردد که به دست فردی به نام عبدالله خان معروف به بیگلربیگی ساخته شد. ساخت این بنا در سال 1309 آغاز شد و در سال 1315 به اتمام رسید. بعدها، در سال 1326 گچبری ها و آیینه های بسیار زیبایی در این تکیه کار شد و جذابیت آن را دو چندان کرد. ورود به این بنا از طریق سه درب امکان پذیر است. دربی که در قسمت جنوب شرقی بنا قرار دارد و درب اصلی بنا به حساب می آید. این درب با سردری زیبا و با مقرنس های گچی و گچبری های برجسته تزیین شده است. دو ردیف طاق نما در دو طرف ورودی کار شده اند.https://rentija.com/theme/images/uploadImages/1b4e957b-c3fc-4d41-b97f-c2b7ea72fb6010220413-cf4f-4b16-a69a-9fcc5e68b14f-min.jpg