1399/7/15 سه‌شنبه محمدمهدی سیار؛ احمد عزیزی با نوآوری در شعر کشورگشای زبان فارسی بود نشست مجازی تحلیل اشعار احمد عزیزی به همت محفل ادبی بیستون با حضور استاد محمد مهدی سیار برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه،نشست مجازی تحلیل اشعار احمد عزیزی به همت محفل ادبی بیستون و کتابخانه عمومی امیرکبیر با حضور استاد محمد مهدی سیار در صفحه اینستاگرام اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه روز یکشنبه ۱۳ مهر ماه سالجاری برگزار شد.
در این نشست مجازی ابوالفضل عزیزی (فرزند مرحوم عزیزی و کتابدار کتابخانه امیرکبیر کرمانشاه) با محمدمهدی سیار ، شاعر و استاد دانشگاه، در مورد تحلیل اشعار احمد عزیزی شاعر فقید گفتگو کرد.

محمد مهدی سیار گفت: احمد عزیزی نه فقط مرزبان بود بلکه با نوآوری در شعر کشورگشای سرزمین زبان فارسی بود، او آتش فشان خلاقیت بود.

سیار در خصوص شخصیت زنده یاد احمد عزیزی گفت: جایگاه احمد عزیزی در شعر انقلاب یک جایگاه انکار ناپذیر و تاریخی به حساب می آید وی اعتبار زبان فارسی امروز است و نسل ما باید با آثار احمد عزیزی انس بگیرند او گنجینه الهام در شعر است.

وی ادامه داد: عزیزی در شعر صاحب سبک بود و یکی از خدمات بزرگی که وی به زبان فارسی داده این است گستره دهنده زبان بود و قلمرو زبان را وسعت دادند.
وی افزود: یک نمونه از نوآوری های احمدعزیزی واژه سازی های او بود. زبان فارسی را متهم می کردند که در ترکیب سازی ضعیف است اما احمد عزیزی ظرفیت های تازه ای معرفی کرد و مثلاً با پسوندهای زبان عبارت بدیعی خلق کرد.
صاحب سبک بودن و متفاوت بودن خودبه خود ارزشمند نیست پس تصرف و تمایز علاوه بر خروج از نُرم ادبی باید ساختار مناسب باشد و با مقبولیت همراه شود و در این شعر پیروانی پیدا شود. همه این ویژگی ها در شعر احمدعزیزی وجود داشت.

محمد مهدی سیار، شاعر معاصر با اشاره به کامنت های ارسالی در این پخش زنده اینستاگرامی خاطر نشان کرد: خوشحالم که مردم کرمانشاه با اشعار احمد عزیزی آشنا هستند.


در ادامه این استاد دانشگاه در پاسخ به این سؤال که «کرمانشاه چه جایگاهی در شعر معاصر دارد» گفت: کردها وقتی شعر می گویند تصویرگرایی ویژه و نوعی عرفان طبیعت گرا را آشکار می کنند.

بيشتر
 [PageVisit]