1399/8/27 سه‌شنبه با معرفی و تقدیر از فعالان حوزه کتابخانه های عمومی؛ آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کرمانشاه برگزار شد آیین گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار، با هدف تقدیر از فعالان حوزه کتابخانه های عمومی و کتابخوانی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، مراسم گرامیداشت روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در استان کرمانشاه روزسه شنبه ۲۷ آبان ماه به صورت مجازی و با حضور حسین خوش اقبال معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمانشاه؛ معصومه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه، برگزار شد. در این مراسم از برگزیدگان فعال در حوزه کتابخانه‌های عمومی شامل، کتابخوانان، کتابداران، خدمتگزاران، انجمن های شهرستانی و پیشکسوت برتر، کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه تقدیر شد.

حسین خوش اقبال، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه گفت: شرط لازم برای توسعه هر جامعه توجه به کتاب و کتابخوانی است و امیدواریم که با تلاشی که در مجموعه کتابخانه‌های استان شکل می‌گیرد ارتقا فرهنگی استان را رقم بزنیم.

خوش اقبال در ادامه افزود: علیرغم قرار داشتن در شرایط بیماری کرونا مجموعه کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه تلاش خوبی برای استمرار فرهنگ مطالعه در جامعه داشته اند.

وی افزود: شاید کتابخانه ها تعطیل باشند اما فرصت مطالعه نه تنها محدود نشده  بلکه به واسطه شرایط کرونایی و حضور فرزندان در خانه ها بیشتر نیز شده است. 

معاون استاندار کرمانشاه، با اشاره به فرصت و ظرفیت های فضای مجازی برای مطالعه و کتابخوانی افزود: از این فضای گسترده و فراگیر می توان برای ترویج و تقویت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بخوبی بهره برد.


خوش اقبال همچنین با توجه به نقش کانون های مساجد، مدارس و مشارکت خیرین را در تقویت فرهنگ مطالعه بسیار موثر دانست و گفت: خوشبختانه فرمانداران در شهرستانها نیز یکی از اولویت های خود را توجه به مطالعه و کتابخانه ها قرار داده اند.

معصومه خوانسار، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه گفت: روز کتابدار تکریم از خادمان پیشرفت تاریخ است که‌بدون کتابدار و کتابخانه‌ها پیشرفت بشر در تاریخ میسر نمی‌شد اگر به کتاب‌های کهن کشورمان نگاهی بیندازیم گواه این مدعی است.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ادامه داد در این سال که گذشت بیماری کرونا تلخی‌های بسیاری برای ما داشت تعدادی از هموطنانمان را از دست دادیم و کتابخانه‌ها در شرایط دشوار تعطیل شدند.

وی افزود: بسیاری از کتابداران با خلاقیت به فعالیت در فضای مجازی پرداختند که فصل جدیدی از خدمات برای جامعه فرهنگی را به ارمغان آوردند.


خونسار بیان کرد: در ایام تعطیلی کرونا در سالجاری برنامه‌های مختلفی از جمله جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد که بیش از ۲۸ هزار و ۱۷۵ نفر در جشنواره شرکت کردند.


مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ادامه داد: در پویش خادم ارباب کیست نیز موفقیت خوبی برای استان رقم‌خورد و ۱۳ برگزیده ملی در کشور داشتیم و در پویش ملی کرونا را شکست می‌دهیم برای کودکان کتابخوان نیز ۱۹ نفر در سطح استان برگزیده شدند.

خونسار با ارائه گزارشی از وضعیت کتابخوانی بیان کرد: با فعالیت خوب کتابداران در مدت ایام کرونا ۷۰ صفحه مجازی اینستاگرامی کتابخانه ای ایجاد شد که اکنون بیش از ۲۵ هزار نفر عضو این صفحات هستند و در چهارمین روز از هفته کتاب و کتابخوانی ۱۳برگزیده استانی داشتیم که ۵ نفر از روسای انجمن‌ها ۴ نفر کتابدار برتر استانی کتابخوان برتر و کتابخانه مشارکتی برتر تجلیل شد.

در ادامه از فضل الله رنجبر، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه عمومی شهرستان کرمانشاه؛ کرم محمدی؛ فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه عمومی شهرستان دالاهو؛ کورش محمودیان، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه عمومی شهرستان گیلانغرب؛ محبت جمالی نیا، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه عمومی شهرستان سرپل ذهاب؛ یدالله شکری، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه عمومی شهرستان ثلاث باباجانی، به عنوان انجمن های برتر استان در زمینه برگزاری جلسات انجمن و حضور مستمر رئیس و اعضای انجمن و تصویب مصوبات کارآمد معرفی و توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور با اهدای لوح یادبود و هدایا تقدیر بعمل آمد.

در پایان این جلسه، از ۸ نفر برگزیده استانی: مظفر بیگوند بازنشسته و پیشکسوت برتر، سعید رزلانسری به عنوان خدمتگذار برتر؛ محسن جعفری مسئول کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه فعال فضای مجازی؛ سهیلا افتخاری در زمینه فعالیت فضای مجازی؛ سمیه میرزایی و ثریا چهری در زمینه فعالیت های ترویجی، محمد میرزایی درکتابخانه مشارکتی کمیته امداد امام خمینی (ره) به عنوان کتابخانه مشارکتی برتر و آریا امیری عضو کتابخانه شهید باهنر روستای کندوله شهرستان صحنه کتابخوان برتر در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه تقدیر به عمل آمد.

حسین خوش اقبال، معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری کرمانشاه، به همراه مدیرکل و معاونین کتابخانه های عمومی استان از بخش های مختلف کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه بازدید به عمل آورد.


بيشتر
 [PageVisit]