1399/8/28 چهارشنبه همزمان با هفته کتاب؛ نشست تحلیل و بررسی کتاب «عرفان هنری انسان» اثر آیت الله نجومی برگزار شد همزمان با هفته کتاب، نشست تحلیل و بررسی کتاب «عرفان هنری انسان» به مناسبت سالگرد رحلت آیت الله نجومی، چهره ماندگار جهان اسلام، به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، همزمان با هفته کتاب، نشست تحلیل و بررسی کتاب «عرفان هنری انسان» به مناسبت ۲۵ آبان ماه سالگرد رحلت آیت الله نجومی، چهره ماندگار جهان اسلام، با همکاری خانه اندیشه حوزه هنری، انتشارات بنیان مرصوص و اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه از تابلوی سیاه قلم تمثال آیت الله نجومی، اثر هنرمند کرمانشاهی، نرگس ادبی و نیز جلد دوم کتاب در یاد ماندگاران با عنوان «هو الجمیل»  با موضوع سیری در اندیشه های آیت الله نجومی رونمایی شد.

افشین آزادی، مدیر حوزه هنری استان کرمانشاه، گفت: در خانه اندیشه حوزه هنری در نظر داریم تا از مفاخر کرمانشاه تقدیر کنیم و مرحوم آیت الله ممدوحی و آیت الله نجومی از جمله این مفاخر هستند که همه وظیفه داریم آن ها را به جامعه معرفی کنیم. در روزگار ما هنر برای هنر ترویج می شود و آثار هنری منحط تولید می شود و ما نیاز داریم تا هنرمندان بزرگی همچون ایشان را در مقابل آثار منحط مطرح کنیم.

رسول شکری نیا، از فعالان رسانه ای و از شاگردان آیت الله نجومی، گفت: سال ۱۳۸۸ آن سلاله سادات را از دست دادیم و به نوعی جامعه هنری در استان یتیم شد. بعد از سفر رهبر معظم انقلاب به کرمانشاه و تعابیری که در مورد آیت الله نجومی در پیام رحلت و قبل از آن بیان کردند، تصمیم گرفته شد آیت الله نجومی را بیشتر به مردم معرفی کنیم. یکی از آثاری که از ایشان به همت انتشارات سروش تنظیم و منتشر شد کتاب «عرفان هنری انسان» است که از بعضی فایل های صوتی در دهه شصت استخراج شد که دارای نکات مهم و مفیدی است.

در این نشست عبدالله جواری، رئیس انجمن خوشنویسان کرمانشاه و شاگرد آیت الله نجومی به بیان خاطراتی از آن عالم ربانی پرداخت و گفت: ایشان به دنبال مطرح شدن نبود و وقتی به انگلستان برای برگزاری نمایشگاه آثارش دعوت شد یا مراسم بزرگداشت ایشان را برگزار کردند از حضور خودداری می کرد.

جواری گفت: آیت الله نجومی در امضای آثار هنری خود عبارت «کمترین» را زیاد به کار می برد. همانطور که در کتاب «عرفان هنری انسان» اشاره کرده اند که هنرمند خود را نمی بیند و هنرش را عنایت الهی می داند.

رضاکریمی، مدرس دانشگاه و معاون اداره کل کتابخانه های عمومی در این نشست گفت: آیت الله نجومی هنرمند ماندگار جهان اسلام بود. کتاب «عرفان هنری انسان» کم حجم اما پرنکته است و در پاسخ به این پرسش که «عرفان هنری چه ویژگی هایی دارد؟» نکات مهمی را بیان می کند. از نکات مهم‌ درباره هنر معنوی در این اثر این است که هنرمندان خود را به حقیقت عالم متصل و هنر را به عنایت الهی می دانستند، نه اینکه اثر هنری را شخص هنرمند پدید آورد. نوع امضای اثر هنری در هنرمندان مسلمان، گرچه مظهریت هنرمند را انکار نمی کند اما با حقوق بشر مدرن مانند کپی رایت تفاوت بنیادین دارد. 

کریمی همچنین گفت: از دیگر نکات مهم کتاب این است که هنر همیشه به زیبایی محدود نمی شود؛ بلکه هنر ابداع و ظهور حقیقت است و به اندازه همه زندگی گسترده است و خوب زندگی کردن هم هنر است.

محمد خیاط زنجانی، دکتری فلسفه اسلامی و مدیر انتشارات بنیان مرصوص که دیگر سخنران این جلسه بود، گفت: در این کتاب نکات ظریف حکمی و عرفانی وجود دارد که باید آن ها را چند بار خواند.

وی گفت: عنوان کتاب یعنی «عرفان هنری انسان» نشان می دهد هنر باید برون داد و مظهر عرفان باشد و عبارت انسان در این عنوان هم نشان می دهد که معرفت در انسان محقق می شود و وقتی معرفت در ذیل هنر قرار بگیرد، یقیناً هنر قدسی به وجود می آید. در این کتاب از مفاهیم عمیق فلسفی استفاده شده است. کلمات «وجود» و «حق» که موضوع فلسفه و عرفان است، بارها در این اثر به کار رفته که در عین سادگی عمق حکمت را نزد نویسنده نشان می دهد.

گفتنی است، کتاب «عرفان هنری انسان» در ۸۰ صفحه توسط انتشارات سروش به چاپ رسیده است و مباحثی در خصوص رابطه عرفان و هنر، هنر مقدس و آثار هنری در جهان اسلام و ایران در این اثر مطرح شده اند.

بيشتر
 [PageVisit]