1399/10/12 جمعه به مناسبت سالگرد شهید سردار قاسم سلیمانی؛ نشست تحلیل و بررسی کتاب «مکتب سلیمانی» برگزار شد به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سرافراز اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی نشست تحلیل و بررسی کتاب «مکتب سلیمانی» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نشست تحلیل و بررسی کتاب مکتب سلیمانی، به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، خانه اندیشه حوزه هنری؛ مرکز بنیان مرصوص و آستان قدس رضوی کرمانشاه، به مناسبت اولین سالگرد شهادت سردار سرافراز اسلام سپهبد حاج قاسم سلیمانی روز پنجشنبه ۱۱دی ماه سال جاری، با حضور رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه؛ محمد امین بهرامی، مسئول کتابخانه حاج آخوند کرمانشاه و دانشجوی دکتری فلسفه ؛ محمد خیاط زنجانی، دکتری حکمت متعالیه و استاد دانشگاه ؛ حجت الاسلام سید محمدعلی ساداتی، امام جمعه شهرستان دالاهو، در اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه و فضای مجازی اسکای روم و اینستاگرام برگزار شد.

در ابتدای این نشست ، محمد امین بهرامی، مسئول کتابخانه حاج آخوند کرمانشاه و دانشجوی دکتری فلسفه به عنوان اولین سخنران گفت: نقطه ضعف این اثر این است که خیلی کم از خود سردار سلیمانی سخن گفته است و برای شناخت حاج قاسم کتابهای خوب دیگری مثل کتاب سلیمانی عزیز هست که آن را به شما معرفی می کنم.

وی افزود: جلد کتاب مناسب نیست و اساساً ما هیچ تصویری اسلحه به دست از ایشان نداریم و ایشان به دلیل جانبازی نمی توانست اسلحه به دست بگیرد.


بهرامی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اسطوره ها بیانگر آرمانها و ارزشها هستند و حاج قاسم حقیقتا یک اسطوره بود و در دوهزار سال اخیر یک سردار جهانی مثل او نداشتیم.


حجت الاسلام سیدمحمدعلی ساداتی، امام جمعه شهرستان دالاهو، دیگر سخنران این نشست بود که ضمن بیان جملاتی از کتاب گفت: این اثر به دنبال بیان همه نکات درباره مکتب سلیمانی نیست و به صورت اشاره وار اصطلاحاً نخ تسبیح را بیان کرده است و در این زمینه مثالهایی از شهدا ذکر می کند.

ساداتی گفت: این کتاب برای نسل جوان جذابیت هایی دارد و مهم ترین نکته ای که بیان می کند اخلاص حاج قاسم است که شاخص مکتب سلیمانی به شمار می رود.


در ادامه، محمد خیاط زنجانی، دکتری حکمت متعالیه و استاد دانشگاه، در خصوص این کتاب گفت: بیان نوشته ها بسیار عامیانه و ساده بود و در عین حال مفاهیم عالی را منتقل می کرد.

زنجانی افزود: این کتاب نمی خواهد مکتب سلیمانی را در یک نفر خلاصه کند برای همین فقط به حاج قاسم نپرداخته است و تصویر جلد کتاب گرچه می توانست زیباتر باشد اما بیانگر جامعیت حاج قاسم و جمع بین سلاح و عرفان است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: مؤلف به زیبایی توحید را توضیح می دهد که رأس همه معارف است و توانسته تلفیقی از عرفان نظری و عملی را بیان کند و هنگام خواندن کتاب لحظات شیرینی بر من گذشت.

زنجانی در پایان گفت: اشکالاتی مانند ابهام و خلط مراتب توحید و گسستگی در مطالب وجود داشت ولی در کل سیر کتاب تعلیمی است و به تدریج خواننده را با معارف مدنظر آشنا می کند وخواندن مقدمه را به همه توصیه می کنم.


رضاکریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه و از اساتید دانشگاه، سخنران پایانی این نشست مجازی بود که گفت: با مطالعه این کتاب می فهمیم که حقیقت شهادت در این جمله است که شهید نظر می کند به وجه الله، در نتیجه چه بسا کسی که شهید نشده به مقامی بالاتر از شهدا برسد.

وی افزود: با مطالعه مقدمه کتاب مکتب سلیمانی می فهمیم تعبیر «شهید زنده» که رهبر انقلاب در مورد سردار سلیمانی به کار بردند یک اغراق ادبی نیست بلکه یک مبنای قرآنی حدیثی دارد. البته این سخن مهم شهید سلیمانی ، که «شرط شهید شدن شهید بودن است» در کتاب نیامده ولی  آن را باید با این مبانی تفسیر کرد.
گفتنی است کتاب مکتب سلیمانی توسط مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی تألیف و منتشر شده است.

بيشتر
 [PageVisit]