1399/3/20 سه‌شنبه در راستای توسعه کتاب و کتابخوانی: اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه برگزار شد. اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و فرماندار کرمانشاه در محل فرمانداری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه اولین جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه در سال ۹۹ به ریاست فضل اله رنجبر، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های شهرستان کرمانشاه و با حضور معصومه حسنی خونسار مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، پژمان ابراهیمی رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان، یزدان بهرامی نیا رئیس اداره همکاریها و انجمن ها و سایر اعضای حقیقی و حقوقی انجمن با رعایت قوانین پیشگیری از انتشار ویروس کرونا و مسائل بهداشتی در روز دوشنبه مورخ ۱۹ خرداد سالجاری  در محل سالن جلسات فرمانداری کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای جلسه پژمان ابراهیمی، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه گزارشی کامل و جامع از فعالیت های کتابخانه های عمومی در سال ۹۸ و ایام تعطیلی کرونا برای حاضرین تشریح کرد.
فضل اله رنجبر، فرماندار و رئیس انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان کرمانشاه، بااشاره به روند ساخت و ساز کتابخانه مرکزی شهر کرمانشاه با ۱۱ هزار مترمربع زیربنا گفت: برای تعیین تکلیف و جذب اعتبارات ساخت و تکمیل کتابخانه مرکزی کرمانشاه باید از همه ظرفیت ها مانند نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندار و دیگر نهادها  کمک بگیریم تا این میزان عقب ماندگی را جبران کنیم.

رنجبر، با اشاره به سند چشم انداز ۱۴۰۴ کشور که در آن به میزان هر ۱۰۰ نفر هشت متر مربع فضای کتابخانه ای ترسیم شده است، گفت: برای رسیدن به افق سند چشم انداز ۱۴۰۴ ابتدا باید اطلاعات از وضعیت کتابخانه‌های موجود در شهرها و روستاهای شهرستان گردآوری شود و سپس برای افزایش آنها برنامه های دقیق و مدونی فارغ از داشتن یا نداشتن اعتبارات تدوین کنیم و سپس در راستای جذب اعتبار و افزایش مطالبات کتابخانه ای و استاندارد سازی تلاش کنیم.

فرماندار کرمانشاه در ادامه بیان داشت: جشنواره کتابخوانی رضوی در شهرستان کرمانشاه توسط مخاطبین مورد استقبال قرار گرفته است و جا دارد بیشتر برای دعوت مردم تلاش کنیم.
وی در پایان افزود: کتاب و کتابخوانی برای ما در جایگاه ویژه ای قرار دارد و ما برای دعوت مردم باید از چهره های شاخص فرهنگی، اجتماعی استفاده کنیم و متخصصین و دانش آموختگان کتابداری را بیشتر به جلسات انجمن دعوت کنیم و از نظرات کارشناسانه برای توسعه مطالعه مفید بهره بگیریم.

معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های استان کرمانشاه نیز در این جلسه بااشاره به کمبود اعتبارات کتابخانه‌ها برای اجرای طرح و برنامه در سال های اخیر؛ گفت: سال ۹۸ از سهم ۵۰۰ میلیون تومانی کتابخانه های شهرستان کرمانشاه فقط ۹۰ میلیون تومان تخصیص یافت که این باعث کندی روند اجرای برنامه ها شد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بااشاره به تعطیلی کتابخانه ها از پنجم اسفند ماه ۹۸ تا ۲۹ اردیبهشت ماه به خاطر شیوع بیماری کرونا افزود: کتابخانه ها و کتابداران در این مدت کار را تعطیل نکرده و پویش های مختلفی مانند هر کرمانشاهی یک کتاب، هر خانه  یک کتابخانه، کرونا شکست را می دهیم، مسابقه نقاشی کودکان، پویش بازی کودکان ، پویش هر کتابدار یک کتابخوان، از طریق شبکه های اجتماعی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی و عدم فاصله گیری اعضا از کتابخانه ها راه اندازی کرده، واین فعالیت ها با ترویج جشنواره رضوی همچنان ادامه دارد.

خونسار، همچنین به مسابقه بزرگ کتاب و کتاب خوانی دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی در سطح کشور اشاره کرد و گفت: شهرستان کرمانشاه با وجود تعطیلی کتابخانه ها فقط به وسیله فعالیت کتابداران در فضای مجازی تعداد 5 هزار و ۲۱۸ نفر شرکت کردند و این در حالی بود که سال ۹۸ در مرحله نهم حدود ۷ هزار و ۲۵۵ نفر در این جشنواره شرکت نمودند.

در پایان این جلسه مدیر کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، به پاس تلاش های مجموعه فرمانداری کرمانشاه از فضل اله رنجبر فرماندار و علی قبادی معاون توسعه برنامه ریزی  فرمانداری با اهداء کتاب قدردانی کرد و با توجه به فرصت باقیمانده تا پایان تیر ماه، برگزاری دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی اعضای انجمن و مردم استان را به شرکت در این جشنواره کتابخوانی دعوت کرد.

 [PageVisit]