1399/3/25 يكشنبه در اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه: نشست آنلاین تحلیل و بررسی کتاب خورشید رهنمای برگزار شد نشست آنلاین به صورت لایو، تحلیل و بررسی کتاب خورشید رهنمای با هدف معرفی کتاب های جشنواره کتابخوانی رضوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نشست آنلاین تحلیل و بررسی کتاب «خورشید رهنمای» با حضور رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی؛ کوروش باباجانی، کارشناس فرهنگی اداره کل؛ سوسن شمس الهی، کارشناس منابع اداره کل؛ محسن جعفری، مسئول کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه، روز شنبه ۲۴ خرداد به صورت لایو در  صفحه مجازی اینستاگرام کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه برگزار شد.

رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در این نشست مجازی گفت: کتاب «خورشید رهنمای» ما را با زندگی امام هادی (ع) آشنا می کند، در حالی که بسیاری از ما در مورد شخصیت و زندگی و مبارزات ایشان اطلاعات اندکی داریم.

وی ادامه داد: در این کتاب موضوعات مهمی مطرح می شود. یکی از فرازهای مهم تاریخی که در این اثر می خوانیم در مورد قتل متوکل است. چنانچه که با استناد به دو منبع تاریخی می خوانیم، متوکل توسط پسرش و به علت توهین به امیرالمؤمنین کشته شد و این داستانی عبرت آموز است. اما خلأ این قسمت این است که اولاً ماجرای صفات منسوب به امیرالمؤمنین که متوکل با قصد سوء بر زبان می آورد، تحلیل نمی شود و ثانیاً از نقل های تاریخی در مورد علت کوتاه شدن عمر و خلافت منتصر سخنی به میان نمی آمد و این به نوعی بیان بخشی از ابعاد این داستان و غفلت از ابعاد دیگر است که شایسته بود در یک اثر پژوهشی مورد اعتنا قرار می گرفت.

کوروش باباجانی، کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه های عمومی در خصوص نویسنده این کتاب گفت: ابوالفضل هادی منش، مولف و اسلام شناسی است که در حوزه تالیف کتاب درباره معصومین فعالیت نموده و با تجربه است که این امر به اعتبار کتاب نیز می افزاید.

وی ضمن اشاره به فصل های کتاب، این کتاب را منبع کاملی دانسته  که به همه جوانب زندگی امام هادی (ع) و حتی وضعیت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، دینی و اقتصادی زمان امامت ایشان نیز پرداخته است. 

باباجانی، ادامه داد: در این دوران خلفای عباسی با هدف ایجاد اختلاف در جامعه و پدید آوردن شکاف میان مسلمانان دست به ترجمه کتاب های زبان های دیگر می زدند و حتی علمای کشورهای دیگر را دعوت و تکریم می کردند و جلسات مناظره و مباحثه های علمی به راه می انداختند تا به این نحو وجهه امام هادی (ع) را در بین یاران این حضرت کاهش دهند که امام با برتری در این مناظرات علمی باعث تعجب همگان می شد. که در این کتاب به موضوع و چالش هایی پرداخته شده است و شاید دانش امام هادی(ع) مهم ترین ویژگی این حضرت جهت حفظ اسلام در آن زمان بوده است.

سوسن شمس الهی، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه در این نشست گفت: ابوالفضل هادی منش، نویسنده محقق و پژوهشگر شیعه است. وی صاحب ۶۲ مقاله و تالیفات بسیاری در زمینه دین و کودکان است. هادی منش، معتقد است داستان نویسان در زمینه دین و کودک باید در سه زمینه تخصص داشته باشند. ابتدا دین شناس خوبی باشند؛ تاریخ شناس ماهر و در آخر شیعه شناس با سوادی باشند.

شمس الهی افزود: نویسنده کتاب در سال ۹۲ به ترجمه  کتاب اخلاق النوه و امامت فیض کاشانی پرداخت که درباره سیره و اخلاق پیامبر اسلام است. وی همچنین صاحب تالیفات دیگری در زمینه زندگی امامان و معصومین است. کتاب رجبعلی خیاط از پرفروش ترین و محبوب ترین آثار ایشان است.
  [PageVisit]