1399/6/10 دوشنبه دکتر شهریار حیدری، نماینده مردم شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب؛ در صحن مجلس از اصلاح قانون نهاد کتابخانه ها حمایت خواهیم کرد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، با شهریار حیدری نماینده مردم شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی، در جلسه ای ضمن بررسی مسائل پیش روی کتابخانه های عمومی استان و شهرستان ها به مسائل و مشکلات نهاد کتابخانه های عمومی کشور پرداخت.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، جلسه ای به منظور پیگیری مشکلات کتابخانه های عمومی استان و بررسی تناقضات قانون تاسیس نهاد با حضور شهریار حیدری، نماینده مردم شهرستان سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی با معصومه حسنی خونسار، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه برگزار شد.

شهریار حیدری، نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، در خصوص حمایت از افزایش بودجه نهاد کتابخانه های عمومی کشور و رسیدگی به مسائل پیش روی کتابخانه های عمومی قول مساعد داد و گفت: با توجه به کمبود بودجه در نهاد کتابخانه های عمومی کشور و اهمیت موضوع توسعه کتاب و کتابخوانی در صحن مجلس از اصلاح قانون نهاد کتابخانه ها حمایت خواهیم کرد و تمام قد از کتابخانه های عمومی دفاع میکنیم، در این خصوص با مجمع نمایندگان استان رایزنی لازم را انجام می دهیم.

حیدری با بیان اینکه فرهنگ کتابخوانی در کشور ضعیف است و باید در این راه تلاشی مضاعف صورت بگیرد افزود: اگر مشکل فرهنگی نداشته باشیم تمام مشکلات حل خواهد شد و این جز با کتابخوانی و آگاهی بخشی میسر نخواهد شد.
وی تاکید کرد: ساختمان کتابخانه های عمومی شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین که به علت زلزله سال ۹۶ آسیب دیده بود و در دست مقاوم سازی هستند به اتمام می رسانیم.

وی افزود؛ هیچ منبع اطلاع رسانی مانند فضای مجازی و این قبیل منابع در دنیا نمی توانند جای کتاب و کتابخانه را بگیرند لذا گسترش کتابخانه ها نشانه توسعه یافتگی است.

حیدری نماینده مجلس ضمن تأکید بر لزوم اهتمام بیشتر شهرداران به پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه ها، افزود: با شهرداران سه شهرستان سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب رایزنی لازم را انجام میدهیم، شهرداران باید سهم نیم درصد را به موقع پرداخت کنند.

معصومه حسنی خونسار، در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های کتابخانه های عمومی استان گفت: در شهرستان قصرشیرین کتابخانه سیار روستایی به بیش از ۲۰ روستا خدمات رسانی می کند، که این خدمات باید از لحاظ مالی حمایت و پشتیبانی شود تا بتوانیم خدمات بیشتری به روستاها و مناطق محروم بدهیم.

وی بیان داشت؛ در زلزله سال ۹۶ ساختمان کتابخانه های عمومی در شهرستان قصرشیرین و سرپل ذهاب آسیب جدی دید و اکنون در دست مقاوم سازی هستند که برای تکمیل این پروژه ها حمایت و همت مسئولین و شما را می طلبد.

وی همچنین عنوان کرد: در شهرستان قصرشیرین، سرپل ذهاب و قصرشیرین حدود ۷ هزار نفر عضو کتابخانه های عمومی هستند که این با وجود نبود کتابخانه استاندار در آن شهرستان ها است.

خونسار با اشاره به نبود درآمد در کتابخانه های عمومی افزود: برای برطرف کردن این مشکلات باید سهم نیم درصد کتابخانه های عمومی از طرف شهرداری ها به موقع پرداخت شود و برای تامین اعتبار و رفع برخی از مشکلات حتی نیم درصد شهرداری ها هم کافی نیست و ما نیازمند حضور خیرین و سایر دستگاه ها هستیم.

وی عدم تامین اعتبار پروژه کتابخانه مرکزی استان را به عنوان یکی از مشکلات مهم فرهنگی استان یادآور شد و حمایت مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در این مورد خواستار شد.
حسنی خونسار خاطر نشان کرد: نه تنها از شما بلکه از مجمع نمایندگان استان انتظار داریم در مورد دفاع از نهاد کتابخانه های عمومی کشور در مجلس شورای اسلامی و رفع مشکلات کتابخانه های عمومی استان و شهرستان های استان با تمام توان حمایت کنند.
شهریار حیدری نماینده مردم شهرستان سرپل ذهاب و قصرشیرین و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه از بخش های مختلف کتابخانه عمومی امیرکبیر کرمانشاه بازدید کرد.


 [PageVisit]