1399/8/27 سه‌شنبه همزمان با اربعین آیت الله ممدوحی (ره) در کرمانشاه؛ نشست بررسی بخش توحید از کتاب «عیان و نهان در گستره هستی» برگزار شد نشست بررسی بخش توحید از کتاب «عیان و نهان در گستره هستی» اثر عالم ربانی، آیت الله ممدوحی (ره) به همراه برپایی نماکتاب آثار این فیلسوف اسلامی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه همزمان با اربعین عالم ربانی آیت الله ممدوحی (ره) به همت خانه اندیشه حوزه هنری، مرکز پژوهش های انتشارات بنیان مرصوص و اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه، نشست بررسی بخش توحید از کتاب «عیان و نهان در گستره هستی» اثر آیت الله ممدوحی (ره) به همراه برپایی نماکتاب آثار این فیلسوف اسلامی، روز پنجشنبه ۱۵ آبان سالجاری با حضور حجت الاسلام صادق ایرانی، مدیرحوزه علمیه استان کرمانشاه؛ افشین آزادی، رئیس حوزه هنری استان کرمانشاه؛ مهدی عبدالمالکی، رئیس سازمان فرهنگی، ورزشی و اجتماعی شهرداری کرمانشاه؛ رضا کریمی، معاون اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمانشاه؛ عباس زین العابدینی، عضو هیأت علمی دانشگاه رازی؛ حجت الاسلام محمد شجاعی، برگزار شد. این برنامه از طریق صدا و سیمای شبکه استانی زاگرس و فضای مجازی اینستاگرام پخش شد.

در ابتدای این نشست از تابلو نقاشی چهره‌ آیت الله ممدوحی اثر هنرمند کرمانشاهی، فائزه غلامی و کتاب «فإنی قریب» (شرح آرای عرفانی آن عالم‌مرحوم) اثر محمدخیاط زنجانی رونمایی شد.

حجت الاسلام صادق ایرانی، مدیرحوزه علمیه استان کرمانشاه، در این نشست گفت: آیت الله ممدوحی در معرض فرصت های زیادی بود ولی رسالت خود را در درس و علم قرار داد و در موضوعاتی وارد شد که کمتر کسی توان بیان آن را داشت. در عین حال چون تکلیف بود در مجلس خبرگان هم شرکت کرد.

وی افزود: علما را با آثارشان می شناسند و این اثر گرچه‌ همه وجوه شخصیتی ایشان را نشان نمی دهد، اما می تواند شناسنامه علمی آیت الله‌ ممدوحی باشد. ایشان دارای قلم روان و بیان رسایی بودند که کمتر کسی به آن شبیه است.

عباس زین العابدینی، عضو هیأت علمی دانشگاه رازی دیگر سخنران این برنامه بود که ضمن بیان خاطره ای، گفت: از ایام ‌نوجوانی با سخنرانی های ایشان آشنا شدم. مباحث فلسفی را با بیانی روشن و استفاده از تمثیلات مطرح می کردند و در این کار تبحر داشتند.

وی در ادامه به مقدمه ‌کتاب «عیان و نهان در گستره هستی» اشاره کرد و گفت: هویت اصلی این‌ اثر عرفان نظری است و خوش بیانی و خوش قلمی و متن جذاب به خواننده برای درک پیچیدگی های بحث کمک کردند و از این جهت نکات تازه ای را در عرفان و فلسفه مطرح کرده اند.

وی ادامه داد: در دوران معاصر تمرکز علما بر عرفان نظری است در حالی که ماهیت اصلی عرفان، عملی است نه نظری؛ عرفان عملی است که عرفان نظری را تحقق بخشیده است.

حجت الاسلام محمد شجاعی، آخرین سخنران این نشست بود که در خصوص معنای هستی و وجود بر اساس کتاب «عیان ونهان در گستره هستی» گفت: مشکل بعضی فیلسوفان غربی این است که نتوانستند هستی را خوب تصور کنند و در نتیجه از دین دور شدند. در این کتاب بر اساس تقابل وجود و عدم، هستی بی نهایت، یکتا، ازلی و ابدی و بی نیاز مطلق معرفی می شود و با این تصور از وجود است که به فهم‌ سوره توحید نائل می شویم.

وی در پایان گفت: آیت الله ممدوحی هنوز آن چنان که باید شناخته شده نیستند و باید آثار ایشان را به جامعه معرفی کنیم.

گفتنی است، کتاب «عیان و نهان در گستره هستی» نوشته مرحوم آیت الله ممدوحی بیان مباحثی فلسفی و کلامی در زمینه توحید و جهان شناسی است. در این نوشتار در زمینه توحید و خلقت جهان هستی، مسأله نبوت، اخلاق و معاد، با بیان فلسفی و عرفانی، مباحثی مطرح شده و ادله عقلی و نقلی مربوط به آن ها بیان می شود. آیت الله ممدوحی از علمای کرمانشاهی و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بود که تألیفات مهمی در زمینه فلسفه، عرفان و شرح ادعیه و احادیث دارد. مقام معظم رهبری در پیامی درگذشت این استاد ارزشمند را تسلیت گفتند. در بخشی از پیام ایشان آمده است: «ایشان عالم انقلابی و وارسته‌ بودند که سال‌ها در خدمت تبیین و نشر معارف اسلامی تلاش و مجاهدت کردند».


 [PageVisit]